Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Klášter Teplá otevřel pro návštěvníky další prostory

Klášter Teplá otevřel pro návštěvníky další prostory

V roce 2017 je připravena řada novinek a vylepšení poznávacích prohlídkových tras. Změny se týkají prohlídky Život v barokním klášteře, která v barokním křídle Kláštera Teplá probíhá od roku 2015.

Do sálů kláštera se vrací soubor obrazů
9.březen 2017 - 12:00

Do kapitulní místnosti, jednoho z nějkrásnějších sálů kláštera, se vrací soubor obrazů, které na začátku 19. století namaloval Maurus Fuchs z Tirschenreuthu. Místnost v druhé polovině 20. století sloužila jako skladiště Československé lidové armády. Fuchsova plátna byla po mnoho let deponována v jiné části kláštera. Návštěvníci tak budou moci poprvé spatřit kapitulní sál s kompletní výzdobou.

Doplněna byla i ukázková cela řeholníka. Historický nábytek, skutečný pozůstatek původního vybavení klášterních pokojů, návštěvníkům umožní udělat si lepší představu o tom, v jakých podmínkách dříve řeholníci žili. Většina předválečného vybavení ze soukromých pokojů premonstrátů byla v padesátých letech zničena. Shromáždění nábytku alespoň do jedné z padesáti cel se kvůli tomu ukázalo být tvrdým oříškem. Proto byla ukázková cela dovybavena až po dvou letech od otevření prohlídky.


Prohlídka barokního štolového systému se také dočkala inovací. Během hodiny se návštěvníci seznámí s historickým kanalizačním a drenážním systémem. Podívají se nejen do úzkých štol a záchodové komory, ale i do chodby pod kašnu a do rajského dvora, které dosud nebyly zpřístupňovány.

Barokní křídlo kláštera je návštěvníkům otevřeno denně od 1. března 2017 do 31. října 2017. Karlovarskenovinky.cz informovala  Lucie Toman, Hroznatova akademie - Kanonie premonstrátů Teplá.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:hr.ak.)