Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Konference Péče o památky a krajinu v Karlovarském kraji

Konference Péče o památky a krajinu v Karlovarském kraji

Konference Péče o památky a krajinu v Karlovarském kraji proběhne ve čtvrtek 8. února 2018 na zámku v Ostrově.

Z plakátu k akci
6. února 2018 - 12:00

Akci pořádá Spolek pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska ve spolupráci s Městem Ostrov a Domem kultury Ostrov. Podtitulem konference je prezentace činnosti spolků, obcí, odborných institucí a dalších organizací v oblasti záchrany a obnovy památek a kulturní krajiny na území Karlovarského kraje v roce 2017.

Záštitu nad konferencí převzaly paní náměstkyně hejtmanky Karlovarského kraje a radní pro oblast kultury a památkové péče Mgr. Daniela Seifertová a ředitelka územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti Mgr. Romana Riegerová.

Smyslem setkání je prezentovat veřejnosti ukázky příkladné péče o kulturní dědictví regionu, a představit vybrané realizované projekty a jejich iniciátory. Cílem konference je rovněž setkání zástupců nejrůznějších odvětví památkové péče v Karlovarském kraji a předávání si zkušeností při záchraně a obnově kulturního dědictví regionu.

V programu zazní přednášky na téma obnovy významných sakrálních staveb, panských sídel, hospodářských objektů, či lidové architektury. Posluchači se dozví o významných archeologických průzkumech, či zpřístupňování a prezentaci významných hornických památek Krušnohoří. Dále budou představeny postupy při konzervaci zdiva zřícenin historických objektů, při zpracování stavebně-historického průzkumu a při dokumentaci historických krovů a reliktů zaniklého osídlení. Zajímavé bude rovněž povídání o obnově drobných památek a minerálních pramenů v znovuobjevované kulturní krajině. Všechny příspěvky budou zaměřeny na oblast Karlovarska, Sokolovska a Chebska.


Mezi přednášejícími budou pracovníci regionálních muzeí a dalších odborných institucí, starostové obcí, zástupci nejrůznějších spolků i majitelé památkových objektů. Konference je tematicky zaměřena především na regionální památky a památkou péči, její význam však jistě přesahuje rovněž do oblasti cestovního ruchu, pro který jsou realizace záchrany a obnovy kulturního dědictví regionu důležitým aspektem rozvoje.

Kostel sv.Mikuláše v Dobřanech skrývá fresky Františka Julia Luxe

Program konference bude probíhat ve čtvrtek 8. února 2018 od 9.00 do 17.00 v zastupitelském sále na zámku v Ostrově.

Karlovarskenovinky.cz informoval Jaroslav Vyčichlo za Spolek pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:j.vyčichlo, spolek..)