Svátek má: Patricie

Regiony

Velikost textu:

Kraj distribuuje obálku, která může zachránit život seniorům

Kraj distribuuje obálku, která může zachránit život seniorům

Karlovarský kraj distribuuje mezi občany obálku, která může zachránit život seniorům.

Seniorská obálka
9. ledna 2020 - 12:00

Seniorské obálky, které usnadňují složkám integrovaného záchranného systému získat informace o zdravotním stavu seniora, byly na počátku prosince rozeslány do 150 ordinací praktických lékařů v Karlovarském kraji. Další byly distribuovány do domovů pro seniory či jednotlivých organizací sdružujících seniory. Lidé tak mají k dispozici zhruba 50 tisíc těchto užitečných karet.

Karlovarský kraj se k projektu připojil na konci března minulého roku, kdy začal Seniorskou obálku publikovat v elektronické verzi na internetových stránkách a bezpečnostním portálu. Jde o kartu, do které senioři vyplní základní údaje o svém zdravotním stavu a užívaných lécích a přidají kontakty na své blízké osoby a praktického lékaře. Obálku umístí na viditelné místo v bytě a v případě náhlého zhoršení zdravotního stavu pak mají zasahující záchranáři, policisté a hasiči k dispozici velice rychle potřebné informace.

Během loňského srpna následně došlo k navázání spolupráce se sdružením praktických lékařů, které v Karlovarském kraji zastupuje doktorka Jaroslava Švandrlíková.

„Nesmírně si vážím toho, že Sdružení praktických lékařů a především jednotliví praktičtí lékaři přislíbili spolupráci v projektu Seniorská obálka, a to zejména v rámci osvěty, distribuce a ověření správnosti údajů v chorobopisu pacientů – seniorů, jelikož právě díky této spolupráci má tento projekt o to větší opodstatnění,“ uvedl radní pro oblast zdravotnictví Jan Bureš.

Seniorské obálky byly na počátku prosince rozeslány do 150 ordinací praktických lékařů v Karlovarském kraji vždy po 300 kusech výtisků. Distribuovány byly i manuály a pravidla k jejich vyplnění, které budou vyvěšené v čekárně daného praktického lékaře. Zbytek Seniorských obálek, zhruba 5 tisíc kusů, byl následně rozeslán do domovů pro seniory, seniorských klubů či jednotlivých sdružujících se organizací pro seniory.Hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis k tomu doplnil: „Jedná se o nástavbu zavedeného systému Seniorské obálky v ČR, která může podstatným způsobem pomoci při záchraně zdraví a života seniora.“

Seniorskou obálku si lze i nadále stáhnout z webových stránek a z bezpečnostního portálu Karlovarského kraje. Zájemci zde najdou také instrukce k vyplnění barevného tiskopisu.

Informovala Veronika Svobodová za Krajský úřad Karlovarského kraje.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch.hzs)