Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Krajské zastupitelstvo projednávalo školství, zdravotnictví a gobelín

Krajské zastupitelstvo projednávalo školství, zdravotnictví a gobelín

Kraj předložil dlouho očekávanou reformu školství. Jedná se však jen o úvodní analýzu bez variant toho, co chce dělat. Radní pro školství tak úkol daný prosincovým zastupitelstvem nesplnil. Konstatuje  Erich Kříž, tajemník krajského klubu STAN.

Petr Zahradníček, krajský zastupitel a místostarosta Lokte
30. dubna 2018 - 12:00

Radní pro školství Jaroslav Bradáč (bez politické příslušnosti) zastupitelům předložil dlouho očekávanou koncepci, která měla být podle původního usnesení předem projednána ve výborech a komisích. Nic takového se nestalo, materiál byl veřejně k dispozici až necelé dva týdny před zastupitelstvem. Na samotném jednání pak radní přiznal, že původní úkol nesplnil, hájil to však tím, že je celá problematika složitá a je třeba ji řádně diskutovat.

Petr Zahradníček, krajský zastupitel a místostarosta Lokte,upřesňuje: „Škoda, že takovou pomalou a systematickou péči o řádné projednání nevěnoval kraj školství i loni na podzim, kdy bez veřejné diskuse za týden rovnou vybrané školy sloučil. Předložení analýzy současného stavu bez konkrétních návrhů, jak situaci řešit, považuji za polovičaté a alibistické řešení, kde nevím, o čem máme vlastně diskutovat. Nicméně zastupitelstvo tento polovičatý materiál odsouhlasilo, takže jsem zvědav, jak se s tím dále popasuje."

"Zastupitelstvo rovněž schválilo dotaci na mzdy krajskému zdravotnictví, a to novým způsobem. Namísto vkladu do základního kapitálu se jedná pouze o vklad do kapitálu vlastního. Právní sofistika má přinést úsporu na právních poplatcích. Dlouhodobá podstata problému však zůstává neřešena, takže obdobný proces bude zastupitelstvo pravděpodobně schvalovat i příští rok," pokračuje Erich Kříž (STAN).

Jan Horník, krajský zastupitel, senátor a starosta Božího Daru, rovněž poukázal na nízkou odhadní cenu znaleckého posudku gobelínu, který by dle usnesení krajské rady měl být darován do státního majetku: „Gobelín by měl být převeden za odhadní hodnotu 50 000 Kč. Protože se domnívám, že má hodnotu mnohem vyšší a mohlo by tak dojít k porušení zákona – o věci by totiž bývalo muselo rozhodnout zastupitelstvo, nikoli rada, rozhodl jsem se po dohodě se všemi zainteresovanými, zaplatit nový znalecký posudek, kterým by se měla zjistit skutečná hodnota gobelínu.“

V Karlových Varech začínají místní diskusní fóra

Jiří Klsák, krajský zastupitel a náměstek primátora Karlových Varů,uzavírá: „Nejedná se o tak úsměvnou záležitost, jak se může zdát. Gobelíny mají velikou historickou hodnotu a byť se jedná o převod mezi krajem a státem, není příliš moudré zbavovat se levně historického majetku bez dostatečných podkladů.“


(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:arch.)