Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Lékaři karlovarské neurologie získali ocenění ESO STROKE UNIT

Lékaři karlovarské neurologie získali ocenění ESO STROKE UNIT

Karlovarská nemocnice získala ocenění za péči o pacienty po mrtvici.

Ilustrační foto
27. října 2021 - 12:00

Lékaři karlovarské neurologie získali ocenění ESO STROKE UNIT. Toto uznání řadí neurologické oddělení Karlovarské krajské nemocnice a.s. mezi pracoviště špičkové evropské úrovně. Cenu uděluje evropská organizace ESO, která má za cíl snížit zátěž způsobenou mozkovou mrtvicí a zároveň vzdělávat zdravotníky v tomto oboru.

Nevládní organizace ESO vyvinula rámec pro dosažení cílů zlepšování kvality, a to od pokynů, které určují osvědčené postupy, až po samotnou certifikaci. Certifikace pak měří schopnosti jednotlivých pracovišť, jejich úroveň a vzdělání a také počty pacientů s iktem, se kterými pracují. Lékaři neurologického oddělení Karlovarské krajské nemocnice dosáhli v daných parametrech výborných výsledků a rozšířili tak certifikovanou síť evropské péče o pacienty s iktem. Iktovému centru v karlovarské nemocnici se povedlo navýšit kvalitu poskytované péče i přes covidová omezení a složitou situaci ve zdravotnictví v posledním roce.

„Toto uznání je důkaz kvality poskytované péče na našem oddělení. Dokázali jsme, že umíme zajistit kvalitní péči a podmínky v iktové péči, které jsou zcela na úrovni a plně srovnatelné jako v jiných vyspělých zemích Evropy, což je skvělá zpráva,“ uvedl primář neurologického oddělení MUDr. Igor Karpowicz. 

Výstavba výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby

Každý rok prodělá mozkovou mrtvici téměř 17 milionů lidí. Cévní mozková příhoda neboli iktus je hlavní příčinou zdravotního postižení osob na celém světě. Každé dvě vteřiny někdo, ať už dospělý nebo dítě, muž nebo žena, mladý nebo starý, prodělá mrtvici. V celé Evropě způsobí mrtvice každoročně více než 1 milion úmrtí. Riziko úmrtí na mrtvici se mezi zeměmi výrazně liší a ve střední a východní Evropě je více než třikrát vyšší než v severní, jižní a západní Evropě.  

Informovala Jana Pavlíková za Krajský úřad Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:arch.nemkv)