Svátek má: Lýdie

Regiony

Velikost textu:

Lesní stezka Žlutice soutěží v anketě Dřevěná stavba roku 2018

Lesní stezka Žlutice soutěží v anketě Dřevěná stavba roku 2018

V Karlovarském kraji je do soutěže přihlášena Lesní stezka Žlutice a každý svým hlasem ji může přispět  k vítězství.

Lesní stezka Žlutice
26. února 2018 - 12:00

Až do 2. března může veřejnost hlasovat pro nejlepší stavby ze dřeva v prestižní anketě Dřevěná stavba roku 2018 a soutěžit o pobyt ve srubu. Projekt se koná mimo jiné pod záštitou ministra zemědělství Jiřího Milka a má podpořit vyšší využívání dřeva jako suroviny z obnovitelných zdrojů ve stavebnictví.

Lesní stezka Žlutice
Pro Lesy Žlutice byla postavena lesní stezka v městském lese, který je místními nazýván pohádkový. Vznikly zde dva pěší okruhy obsahující celkem 8 zastavení s herními prvky. Nachází se zde prvky pohybové, balanční, hudební, hmatové, ale i prvky podněcující dětskou představivost a touhu po poznání. Návštěvníci mohou vyzkoušet svoji obratnost například na prolézačce Mikádo nebo při chůzi po špalcích. Nejen pro zvídavé děti je navržen dendrofon, dráha pro šišky či stezka bosou nohou.  Součástí stezky jsou i místa k odpočinku s originálně pojatým mobiliářem, píše se na stránkách autorů Lesní stezky Žlutice.
 
Desetidenní hlasování odborné i široké veřejnosti začalo  21. února, a veřejnost se do ankety může zapojit on-line přes odkaz www.drevenastavbaroku.cz/hlasovani. Své hlasy může poslat 95 dřevěným stavbám v osmi kategoriích:  Dřevěná hřiště – malá/velká, Dřevěné konstrukce – návrhy/realizace, Moderní dřevostavby – návrhy/realizace, Roubenky a sruby – realizace a Dřevěné interiéry – realizace.
 
Cílem ankety je ukazovat veřejnosti krásu a přínosy dřevěných staveb. Jak vysvětlil ředitel Nadace dřevo pro život Stanislav Polák, dřevo je významný obnovitelný stavební materiál, jehož využíváním chráníme neobnovitelné zdroje, a tím i naše životní prostředí.

„Dřevo je zkrátka naše budoucnost,“ shrnuje ředitel. Některé vyspělé země to již zjistily a využívají dřevo zejména ve stavebnictví podstatně více než my v ČR. Proto se nadace snaží zvýšit zájem české veřejnosti o dřevěné stavby a skrze anketu dřevěných staveb ji rovnou propojit s realizačními firmami. „U každého díla jsou vždy uvedeny kontaktní údaje na soutěžící, aby si každý mohl jednoduše domluvit stavbu své dřevěné stavby roku,“ dodává Polák.

Hlasovat se veřejnosti vyplatí, protože každý, kdo pošle hlasy ve všech soutěžních kategoriích, se zařadí do soutěže o 4denní pobyt ve srubu HONKA v Jizerských horách pro 4 až 6 osob! Pobyt ve srubu vyhraje hlasující, který pošle své hlasy těm soutěžním dílům, která ve svých kategoriích skutečně získají titul Vítěze veřejného hlasování.

„Šanci na výhru si významně zvýšíte, pokud odešlete všech 24 hlasů, které máte po registraci vaší e-mailové adresy k dispozici,“ doporučuje na závěr ředitel. Výsledky hlasování budou zveřejněny na slavnostním vyhlášení vítězů Dřevěné stavby roku 2018. To se uskuteční ve středu 4. 4. 2018 na zámku ve Křtinách u Brna pod záštitou prof. Ing. Danuše Nerudové, Ph.D., rektorky Mendelovy univerzity v Brně.
 
Soutěžní anketa Dřevěná stavba roku se koná tento rok již po osmé. Každý rok se v ní představí kolem 80 až 90 dřevěných staveb. Letos soutěží dokonce  95 staveb, což je 2. nejvyšší počet v historii ankety. Dřevěné stavby lákají každoročně pozornost tisíců hlasujících, kteří jim např. v minulém ročníku odeslali téměř 50 000 hlasů. Ze zájmu veřejnosti je patrné, že obliba dřevěného stavění u nás roste, což je z pohledu udržitelného rozvoje dobrá zpráva!
 
Projekt se koná pod záštitou ministra zemědělství Jiřího Milka, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva životního prostředí a Svazu měst a obcí České republiky. Anketu podporují významní partneři, jejichž úplný seznam najdete zde.
 
(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:drevenestavbaroku.cz)