Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Lupénka v Česku trápí asi 200 až 300 tisíc lid

Lupénka v Česku trápí asi 200 až 300 tisíc lid

Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou na kůži i v kloubech proběhne V Karlových Varech 7.listopadu 2019.

Lupénka
2. listopadu 2019 - 12:00

Lupénka je neinfekční onemocnění, které v Česku trápí asi 200 až 300 tisíc lidí.1 Najít uspokojivé řešení této nemoci není vždy jednoduché, a tak může být její léčba pro pacienty zdlouhavá a vyčerpávající. Pokroky v medicíně však otevírají pacientům s lupénkou nové možnosti léčby, které mohou nemoc zcela potlačit nebo alespoň významně snížit závažnost jejích projevů.

Hledání nejvhodnějšího řešení pro každého pacienta je klíčové a díky Dnům otevřených ambulancí mu mohou být pacienti s lupénkou zase o krok blíže.2,3 Jeden z nich se koná 7. 11. od 14:00 do 18:00 hodin v kožní ambulanci Karlovarské krajské nemocnice pod vedením primáře MUDr. Tomáše Pospíšila.

Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou se konají v České republice již třetím rokem. Nabízejí odbornou konzultaci s předními českými dermatology zdarma a bez předchozího objednání. Ve čtyřech centrech specializovaných na léčbu lupénky po celé České republice tak mohou pacienti získat nový pohled na svou léčbu. Ambulance otevírají své dveře v průběhu října v Praze, Brně a Olomouci a v listopadu v Karlových Varech.

Do projektu se zapojila špičková dermatologická pracoviště Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (22. 10. 2019, 8:00–12:00), Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (23. 10. 2019, 13:00–16:00), Fakultní nemocnice Olomouc (31. 10. 2019, 9:00–12:00 a 13:00–15:00) a Karlovarské krajské nemocnice (7. 11. 2019, 14:00–18:00). V Karlových Varech 7. 11. v kožní ambulanci Karlovarské krajské nemocnice (budova H, Zbrojnická 22, přízemí)

Kožní ambulance Karlovarské krajské nemocnice bude otevřena ve čtvrtek 7. 11. 2019 od 14 hod. do 18 hod. Nejen obyvatelé Karlových Varů tak budou mít možnost zkonzultovat veškeré své obtíže a zeptat se také na všechny dostupné možnosti léčby, které mohou pomoci ke zlepšení kvality jejich života. Samozřejmě bez předchozího objednání a zdarma. A proč lupénka není jenom o kůži, ale také o bolesti kloubů? I na to se mohou pacienti zeptat během konzultace a dozvědět se více o psoriatické artritidě, kterou trpí čtyři z deseti lupénkářů.4,5 Ambulance bude přijímat pacienty, kteří se již s lupénkou léčili nebo léčí, ale také pacienty, kteří by lupénkou trpět mohli, ale diagnózu zatím potvrzenou nemají. Ošetřeni budou samozřejmě i pacienti dojíždějící z jiných měst. Informace o umístění kliniky najdete na webových stránkách nemocnice.

Nepřestávejte se ptát na nové způsoby léčby a nespokojte se s polovičatým výsledkem. Navštivte jednu z otevřených ambulancí špičkových pracovišť pro léčbu lupénky v rámci Dnů otevřených ambulancí. Takováto konzultace může být krokem směrem k efektivnější léčbě a k tomu, že budete moci být konečně ve své kůži. Více informací o lupénce a jí přidružených onemocněních najdete na webu www.cistakuze.cz.Lupénka není jenom o kůži. Lupénka neboli psoriáza je systémové onemocnění, které je způsobeno zánětlivou reakcí imunitního systému. Viditelně se projevuje především na kůži, ve vlasech, na dlaních a ploskách nohou. Kromě kůže se však může projevit i hlouběji v těle, kde ji zkrátka na první pohled neuvidíme. Také proto se můžeme setkat s pojmem psoriatická nemoc, který zahrnuje lupénku a jí přidružená onemocnění. Vyšší riziko rozvoje přidružených onemocnění, jako je například psoriatická artritida, způsobuje právě zánět v těle. Zánětlivá artritida, která se objevuje až u 40 % pacientů s psoriázou, se vyznačuje bolestí kloubů, kterou si s lupénkou spojí málokdo, a přitom může v některých případech kožním projevům dokonce předcházet.6 Také proto je důležité se svým lékařem sdílet všechny obtíže a ptát se, zda se psoriatická artritida či jiná přidružená onemocnění nemohou týkat i jich.

Karlovarskenovinky.cz informovala Michaela Juracakova za Havas PR Prague

(jv,karlovarskenovinky.cz foto.havas)