Svátek má: Zuzana

Regiony

Velikost textu:

Město Sokolov usiluje o dotaci na školní „dešťovku“

Město Sokolov usiluje o dotaci na školní „dešťovku“

Město Sokolov podalo Ministerstvu životního prostředí ČR, které spravuje Operační program Životního prostředí, žádost o dotaci na realizaci projektu na vybudování takzvané retence (zadržování) dešťových vod stékajících ze střech Základní školy Běžecká.

Ilustrační foto
28. července 2020 - 12:00

Potřeba co nejvíce snižovat množství odváděných dešťových vod při využití všech možných řešení je důležitá nejen vzhledem k ochraně životního prostředí.

V rámci projektu je naplánováno vybudování dešťové kanalizace a dvou retenčních nádrží celkem o objemu 40 metrů krychlových. Dešťové vody zachycené v retenční nádrži budou využity školou na zalévání zeleně, popřípadě na kropení zpevněných ploch a ochlazování okolního prostředí.

Přímo se nabízí rovněž systém zadržování vod použít rovněž při výuce týkajícího se například koloběhu vody nebo ochrany životního prostředí. Nejedná se o jediný projekt města, zastupitelé města vyčlenili v rozpočtu pro rok 2020 celkem půl milionu korun právě na projekty související s efektivním hospodařením s dešťovou vodou.

Pro zahrádkáře chce město Sokolov připravit nové lokality

Touto cestou se snaží v současnosti jít řada měst a obcí. Kvůli obrovskému množství zpevněných povrchů a napřímených koryt dochází v krajině při srážkách k rychlému odtoku vody. Důsledkem jsou povodně a sucho. Nádrž má několikerý přínos. Během srážek, hlavně přívalových, dochází k zadržení značného množství vod, což působí jako ochrana proti povodním. Voda je následně využívána k zavlažování trávníku, což šetří pitnou vodu a pomáhá vodu zasakovat a udržet v místech, kde napršela. V horku pak kropení vodou ochlazuje povrch i vzduch. Informoval Sokolov.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:sokolov)