Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Miliardy z Evropy mohou pomoci regionu po těžbě

Miliardy z Evropy mohou pomoci regionu po těžbě

Miliardy korun z Evropské unie na přeměnu regionu po útlumu těžby hnědého uhlí a na tvorbu nových pracovních míst má šanci získat Karlovarský kraj v nadcházejících měsících a letech z Fondu pro spravedlivou transformaci.

Důl Družba na Sokolovsku
12. listopadu 2020 - 08:00

Kraj má připravenu přes stovku projektů v 11 souhrnných oblastech za více než 70 miliard korun. Útlumem těžby uhlí bude nejcitelněji zasaženo především Sokolovsko.

Mezi projekty je například využití průmyslových zón Silvestr a Přátelství na Sokolovsku, resocializace jezera Medard u Sokolova, kde se počítá s bytovou výstavbou a  rekreačním využitím jezera, projekt Battery Value Chain Sokolov zaměřený na zpracování, výrobu a recyklaci baterií z lithia v odkalištích. Dále vznik překladiště pro vlakovou dopravu v místě železničního depa v Sokolově, ale i energetické využití odpadu v regionu, rozvoj infrastruktury Integrovaného záchranného systému včetně digitalizace, rozvoj terapeutické krajiny a jejího dopadu na život obyvatel nebo projekty v oblasti lázeňství a cestovního ruchu.

„U většiny projektů se prolíná téma vzniku nových pracovních míst, využití obnovitelných zdrojů, odpadové hospodářství, věda a výzkum, ekonomická diverzifikace, budování atraktivních odvětví,“ uvedl zástupce zmocněnce hejtmana Karlovarského kraje pro Restart regionu Jiří Štěrba.

Podle hejtmana Petra Kubise kraj intenzivně pracuje na tom, aby tuto příležitost nepropásl, aby byl co nejlépe připraven. Proto tým ve vedení kraje společně s úředníky, externími společnostmi a ve spolupráci se starosty obcí a podnikatelskými subjekty nejprve informoval všechny aktéry v zájmovém území o nabízených možnostech a posbíral projektové záměry v různých fázích přípravy. Vzniklo tak 11 projektových fiší s více než 100 projekty.

„Vytvořili jsme metodiku hodnocení projektů, jíž se inspirovaly i ostatní kraje. V současnosti chceme nechat zpracovat detailní studie v rámci dvou témat. Proběhla řada seminářů se starosty, a to i za účasti ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové a ministra životního prostředí Richarda Brabce,“ uvedl hejtman Kubis.Místopředseda dozorčí rady společnosti Sokolovská uhelná Pavla Tomka podotkl, že komunikace s vedením kraje je velmi aktivní. „Dává nám to obrovský prostor pro přípravu využití financí z tohoto fondu. Navázali jsme úzkou spolupráci s krajem ohledně transformace Sokolovské uhelné tak, abychom vytvořili nová pracovní místa, postupně byli připraveni na odklon od těžby uhlí a přešli z tradičních odvětví do nových zaměřených na obnovitelné zdroje či odpady, včetně přípravy průmyslových zón,“ poznamenal.

Krajský radní Josef Janů připomněl, že mezi tématy kraj akcentuje i lázeňství a cestovní ruch, aby byl region nadále vnímán jako „ostrov zdraví“ v Evropě. Spuštění operačního programu k Fondu spravedlivé transformace se předpokládá na začátek roku 2022.  Informoval Sokolov.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:sokolov)