Svátek má: Světlana

Regiony

Velikost textu:

Muzeum Františkovy Lázně: Zmizelé Chebsko

Muzeum Františkovy Lázně: Zmizelé Chebsko

Přestože od publikování projektu a z něj vzešlé knihy Zmizelé Chebsko – Das verschwundene Egerland uplynulo již deset let, stále neutuchá zájem veřejnosti o toto téma. Ba naopak.

Z plakátu k akci
21.duben 2017 - 12:00

Vzhledem k postupnému znovuobjevování vlastní, národními mýty nepokroucené historie, obrací se pozornost české společnosti stále častěji k problematice zaniklé německojazyčné kulturní tradice českých zemí. Historické Chebsko, zjizvená kulturní krajina, ztracené historické památky, desítky obcí a osad zničených po roce 1945 – to jsou důležité aspekty, jejichž zpracování nám může výrazně pomoci ve snaze pochopit podstatu našeho regionu.

A právě v tomto ohledu je třeba vyzdvihnout činnost dvojice autorů a badatelů dr. Jaromíra Boháče (†2016) a dr. Romana Salamanczuka z františkolázeňské Společnosti Aloise Johna, kteří Chebsku věnovali mnoho let záslužné práce. Městské muzeum Františkovy Lázně proto s potěšením vychází vstříc opakovaným přání z řad návštěvníků a požádalo dr. Salamanczuka o přednášku na toto stále aktuální téma.

Přednáška proběhne v pondělí 24. dubna 2017 od 19 hodin ve výstavním sále Městského muzea Františkovy Lázně.


„Ještě před osmdesáti lety vzkvétalo pod chebským sluncem na šest set hrázděných statků. Druhou polovinu 20. století nepřežilo přes pět set z nich. Ty, které zůstaly, působí jako sen.“ K tématu zmizelé kulturní krajiny Chebska a pro ní tak typických hrázděných staveb můžete shlédnout dokument České televize s názvem Pod chebským sluncem z pořadu Příběhy předmětů:

V knihkupectvích dnes bohužel již nedostupná kniha Zmizelé Chebsko je Vám v digitální podobě dostupná na webu Muzea Cheb.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:mmfl)