Svátek má: Artur

Regiony

Velikost textu:

“Nebourej, transformuj!” je mottem festivalu Den architektury

“Nebourej, transformuj!” je mottem festivalu Den architektury

Den architektury – nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás ve dnech 30.9. až 6.10. opět nabídne stovky zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku.

Vodárna minulá a budoucí
23. září 2022 - 12:00

Mottem letošního dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!”, a program se tak z velké části zaměří na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury a výstavby a představí zdárná řešení rekonstrukcí a revitalizací v různých měřítkách.

„Nejen v rámci Dne architektury dlouhodobě sledujeme téma udržitelnosti v architektuře, se kterým souvisí letošní hlavní festivalová sekce i další festivalová linka věnovaná zelené architektuře. Jednou z cest k udržitelnosti jsou pro nás i renovace staveb a odklon od bourání odkazu 20. století. Napříč republikou jsme svědky mazání paměti tohoto období, jejíž nahrazování nepřináší větší hodnotu. Jsme přesvědčeni o tom, že kvalitní rekonstrukce či revitalizace mohou být větším přínosem nejen pro investora, ale i pro veřejnost,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová.

Za architekturou známou i neznámou se mohou zájemci vydat pěšky, za běhu nebo na kole, ale i třeba na skatu, a to vždy s odborným výkladem. Pod tradičním názvem Hurá dovnitř! se otevřou veřejnosti i desítky běžně nepřístupných budov. Festival představuje jak současné zajímavé stavby, tak architekturu 20. století, a na některých místech zamíří i hlouběji do historie.

„V Karlových Varech se můžete těšit v rámci festivalu na dvě akce, a to komentovanou procházku po lokalitě Staré vodárny v blízkosti meandru řeky Ohře, včetně prohlídky tuhnického špýcharu. Provede nás regionální historik, karlovarský patriot a zároveň bývalý zaměstnanec dnes již nevyužívané Staré vodárny Jindřich Nový. Druhou akcí bude promítání filmu Ztracený Paradise, historie na ústupu o příběhu, který dokumentuje poslední dny odsouzeného brutalistického komplexu v Birminghamu.“ doplnila Jana Boukalová z Kanceláře architektury města s tím, že obě akce jsou pro veřejnost zdarma.

Paralelně se Dnem architektury probíhá letos po desáté i jeho sesterský festival Film a architektura. Pořadatelem obou festivalů je spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

Program celorepublikového festivalu bude průběžně aktualizován na www.denarchitektury.cz, ten karlovarský najdete na webu www.kamkv.cz.Den architektury v Karlových Varech

VODÁRNA MINULÁ A BUDOUCÍ - Komentovaná procházka - NEDĚLE 2. 10. v 15:00, sraz před kavárnou Limetka v Meandru (Plynárenská 1603/2, Karlovy Vary).

Regionální historik, karlovarský patriot a zároveň bývalý zaměstnanec dnes již nevyužívané Staré vodárny Jindřich Nový nás provede po tomto nevyužívaném brownfieldu. Doplní ho Karel Adamec z Kanceláře architektury města Karlovy Vary, který představí hlavní principy územní studie této lokality. Území první karlovarské vodárny, která zásobovala město filtrovanou vodou z řeky Ohře, bylo pro tento účel využíváno od roku 1882 a svou funkci s obměnami technologií plnilo do roku 1984, kdy byla dokončena vodárna v Březové zásobující celé okolí vodou ze Stanovické nádrže. V současnosti se jedná o typický brownfield v centru města, kterému se město skrze KAM KV snaží dát nové využití.

PARADISE LOST, HISTORY IN THE UNMAKING - Promítání filmu - PONDĚLÍ 3. 10. v 19:00 v Kanceláři architektury města Karlovy Vary (náměstí Dr. M. Horákové 2041, Karlovy Vary).

Paradise Lost, History in the Unmaking je celovečerní dokumentární film o birminghamské centrální knihovně a smrti modernismu. Když se filmař Andy Howlett vydal s kamerou zdokumentovat poslední dny odsouzeného brutalistického komplexu, netušil, do jaké králičí nory narazí...

Vstup na všechny akce je zdarma, není třeba se registrovat dopředu. Karlovarskenovinky.cz informovala  Jana Boukalová z Kanceláře architektury města Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:kam)Domníváte se, že nás vláda svými výroky žene do válečného konfliktu s Ruskem?

Ano
transparent.gif transparent.gif
36%
Ne
transparent.gif transparent.gif
32%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
32%