Svátek má: Marián

Regiony

Velikost textu:

Nezaměstnanost v únoru zůstala na 3,9 %

Nezaměstnanost v únoru zůstala na 3,9 %

Úřad práce ČR evidoval k 28. 2. 2023 celkem 282 508 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 551 méně než v předchozím měsíci a o 19 075 více než loni.

Ilustrační foto
12. března 2023 - 12:00

Podíl nezaměstnaných osob meziměsíčně stagnoval, meziročně mírně vzrostl na 3,9 %. V mezinárodním srovnání byla míra nezaměstnanosti podle posledních dostupných dat  EUROSTATU (za leden) nejnižší v celé EU, a to 2,6 % (průměr EU 6,4 %).

Vývoj na trhu práce aktuálně odpovídá ročnímu období. Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je i po kvalifikovaných řemeslnících. Zároveň v horských střediscích pokračuje zimní turistická sezóna. Stále platí, že v přijímání nových zaměstnanců jsou zaměstnavatelé opatrnější než v předchozím roce a zaměřují se i na efektivnější vytváření finančních rezerv. Zejména kvůli dražším energiím či surovinám. Současně se ale většina z nich snaží udržet stávající stavy zaměstnanců a neplánuje výrazně propouštění.

„Podíl nezaměstnaných osob se i přes mírný nárůst na začátku letošního roku nadále drží na relativně nízkých číslech, velmi uspokojivý je výsledek při porovnání s dalšími státy EU. Meziměsíčně v absolutní hodnotě klesl počet uchazečů o zaměstnání. A s nástupem jarních měsíců očekáváme každoroční rozjezd sezónních prací, především ve stavebnictví, v lesnictví nebo zemědělství. Současně už nyní zaznamenáváme zvýšený zájem ze strany měst a obcí o pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací. V následujících měsících by nezaměstnanost mohla začít mírně klesat,“ shrnuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

V neposlední řadě se situace na trhu práce bude odvíjet od dopadů energetické krize na zaměstnavatele či třeba průběhu válečného konfliktu na Ukrajině.Ukrajina

Podle dostupných zdrojů získalo v ČR od vypuknutí konfliktu do konce února 2023 práci celkem 204 864 osob z Ukrajiny pod dočasnou ochranou (zhruba ¾  - 141 659  - z nich tvoří ženy). Někteří se už vrátili zpět domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci předchozího měsíce pracovalo na území ČR 98 215 občanů Ukrajiny s udělenou dočasnou ochranou. Nejvíce ve Středočeském (16 880 osob),  Plzeňském (14 458 osob) a Jihomoravském kraji (10 616 osob). Nejčastěji jako montážní dělníci výrobků a zařízení nebo pomocníci ve stavebnictví, výrobě a v dopravě nebo jako obsluha stacionárních strojů a zařízení. V určitých oblastech tak zaměstnavatelé získali zaměstnance, které potřebovali.

Ke konci předchozího měsíce bylo v evidenci ÚP ČR celkem 17 190 občanů Ukrajiny pod dočasnou ochranou (leden 16 310 osob). Podali žádosti o zaevidování jako zájemci (1 450 osob, leden 1 350 osob) nebo uchazeči (15 740 osob, leden 14 960 osob) o zaměstnání. Z celkového počtu uchazečů o zaměstnání pak tvořili 5,6 % (leden 5,3 %). Od vypuknutí krize na Ukrajině se do 28. 2. 2023 zaevidovalo na ÚP ČR celkem 35 612 (leden 31 270) cizinců pod dočasnou ochranou.

Nezaměstnanost v regionech

Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob byl v únoru v Ústeckém (5,8 %) a Moravskoslezském kraji (5,2 %). Tyto regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob ve stejném období i loni, což odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla ve Zlínském a v Plzeňském kraji (shodně 3 %). Meziročně se situace nejvíce změnila na Ústecku, Pardubicku a Liberecku, kde podíl nezaměstnaných osob vzrostl oproti únoru 2022 o 0,5 p. b. na 5,8 %, resp. na 3,1 % a 4,1 %. V okresech jsou rozdíly ještě více patrné.  Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci předchozího měsíce v okrese Praha-východ (1,6 %), Praha-západ (1,7 %) a Pelhřimov (2 %). Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných hlásí okres Karviná (8,4 %), Bruntál (7,1 %), Most (7 %) a Znojmo (6,6 %).


(jv,karlovarskenovinky.cz,graf:up,foto:arch.)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%