Svátek má: Olga

Regiony

Velikost textu:

Norské fondy podpoří občanskou společnost Karlovarském kraji

Norské fondy podpoří občanskou společnost Karlovarském kraji

120 milionů korun bude během příštích  měsíců rozděleno mezi spolky usilující o rozvoj občanské společnosti. Přednost mají organizace z Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje; ve výběrovém řízení jsou bodově zvýhodněny.

Ilustrační foto
22. listopadu 2019 - 12:00

„Lidé ze strukturálně postižených regionů mají dlouhodobě oprávněný pocit, že na ně politici zapomněli. Ti, co mají možnost, z těchto krajů odcházejí. Velká část těch, kdo zůstávají, rezignovala na zájem o veřejné dění, ztrácí víru v právní stát a v demokracii. Rozdíly mezi těmito kraji a zbytkem republiky se prohlubují – zejména ekonomicky a sociálně, což považujeme za špatné. Chceme proto podpořit místní organizace, které posilují občany v jejich schopnosti hájit svá práva a motivují je v zapojení do veřejného dění,“ uvedl Robert Basch, ředitel Nadace OSF.

Nadace OSF oslovila stovky spolků a dalších uskupení Karlovarském kraji s výzvou k zapojení do otevřeného výběrového řízení. Úspěšní žadatelé mohou získat 8–85 tisíc eur na roční až dvouapůlleté projekty. Uzávěrka výzvy je v pondělí 2.12. 2019 ve 12:00 hodin.

„Podpořeny budou organizace věnující se například vzdělávání a rozvoji kritického myšlení, aktivnímu občanství, lidským právům či životnímu prostředí. Finanční podpora je určena na aktivity, které reagují na aktuální témata a rozvíjejí dosavadní činnost existujících spolků a dalších subjektů,“ upřesnila informace Kateřina Nováková, manažerka programu. „Předpokládáme, že ve výzvě podpoříme kolem osmdesáti projektů, v optimálním případě by čtvrtina finančních prostředků měla směřovat do zmiňovaných regionů,“ dodala.Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v polovině letošního roku. Správou programu je pověřeno konsorcium tří zkušených organizací - Nadace OSF, Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautského institutu, které bylo vybráno na základě otevřeného výběrového řízení. Cílem je podpořit organizace občanské společnosti nehledě na jejich velikost a zkušenosti. Oslovuje nejen zavedené subjekty, ale také malé a méně zkušené žadatele, kteří nemají s psaním žádostí o grant dlouhodobou zkušenost.

Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. V rámci programu běží i výzva Fondu bilaterální spolupráce, jejichž cílem je posilování partnerství a vzájemná výměna zkušeností mezi českými organizacemi občanské společnosti a organizacemi z Norska, Islandu a Lichtenštejnska .

Karlovarskenovinky.cz informovala Martina Malinová, PR manažerka programu Active Citizens Fund.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch)