Svátek má: Vítězslav

Regiony

Velikost textu:

O 125 % více případů klíšťové encefalitidy v Karlovarském kraji

O 125 % více případů klíšťové encefalitidy v Karlovarském kraji

V roce 2017 bylo v Karlovarském kraji hlášeno 27 případů klíšťové encefalitidy – o 125 % více než v roce 2015 . Počet případů se zvyšuje celorepublikově, a to z 351 na 687!

Klíště
18. května 2018 - 12:00

Jednou z příčin může být nízká proočkovanost populace, která je v České republice jen 24 % . Český hydrometeorologický ústav v sezoně pravidelně vydává ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem předpověď aktivity klíšťat obecných. Odborníci jako nejúčinnější prevenci před klíšťovou encefalitidou doporučují očkování. Dále bychom měli preventivně začít používat repelent a po návratu z pobytu venku si prohlédnout tělo.

Relativně mírné zimy a vlhké jaro a podzim vytvářejí optimální podmínky pro rozmnožování a aktivitu klíšťat. To se následně odráží i v množství osob, které se nakazí klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou.

„Tyto změny se odrážejí v nemocnosti na obě infekce v řadě evropských zemí; kromě pobaltských zemí počty nakažených osob klíšťovou encefalitidou rostou i v ČR. Po přesunu klíšťat do nových biotopů dochází s určitým zpožděním i k nárůstu infekcí u lidí. Příkladem je i Karlovarsko, kde se tato infekce ve větší míře objevovala naposledy v 60. letech minulého století a v posledních letech dochází znovu k nárůstu a přenosu infekce v lokalitách, kde byl přenos dříve výjimečný – v současnosti např. okolí Františkových Lázní nebo Pomezí nad Ohří,“ říká prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc. z Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni, Univerzita Karlova.Koho klíšťata nejvíc ohrožují: Klíšťata nejčastěji přenášejí dvě onemocnění. Lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění, které je léčitelné antibiotiky. Klíšťová encefalitida je virová nákaza a účinná specifická léčba u ní stále není k dispozici. Terapie se zaměřuje pouze na mírnění příznaků probíhající infekce. Infekce přitom zasahuje centrální nervový systém a může vést k trvalé invaliditě nebo způsobit úmrtí.

„Infikovaná klíšťata se vyskytují vesměs do nadmořské výšky 700 - 900 m.n.m., v posledních letech byla i na našem území zachycena i ve vyšší nadmořské výšce. Ideálním prostředím jsou pro členovce listnaté porosty, neudržovaná travina, ale i lesoparky ve městech, kde k přenosu nákazy může také dojít,“ vysvětluje prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc.

O titul Vesnice roku bude usilovat šestnáct obcí z regionu

Před klíšťovou encefalitidou není chráněná žádná věková skupina obyvatel. Nejúčinnější prevencí je očkování, které pomáhá před onemocněním chránit. „Důležité je chránit nejen děti, ale i dospělé a seniory; zatímco u dětí je průběh infekce většinou nekomplikovaný, u starších osob dochází k řadě komplikací, celoživotním následkům, ale i k úmrtím,“ varuje prof. Pazdiora a dodává: „V roce 2017 byla na Karlovarsku tato infekce diagnostikována u osob v širokém věkovém rozmezí – od 5 do 75 let.“


Nejvíce zodpovědní jsou lidé ve věku 18–24 let, kde je očkovaných 36 lidí ze sta, a po nich následují děti a dospívající do 19 let s 29% proočkovanosti. Karlovarskenovinky.cz informovala Eva Kloučková.

(jv.karlovarskenovinky.cz foto:Focus Agency)