Svátek má: Dobroslav

Regiony

Velikost textu:

od 1. do 28. února můžete žádat o grant Stromy u Nadace ČEZ

od 1.  do 28. února můžete žádat o grant Stromy u Nadace ČEZ

POZOR! Jaro se blíží, a tak na únor vyhlašuje Nadace ČEZ i  jarní kolo grantu Stromy!

Grant Stromy Všehrdy
27. ledna 2023 - 12:00

Ačkoliv počasí za okny poslední dobou spíše více připomínalo jaro než zimu, vysazovat novou zeleň zatím nelze. Zažádat v rámci jarní výsadby zeleně o grant Stromy u Nadace ČEZ ovšem ano, a to od 1.  do 28. února 2023! Žadatelé mohou využít až 150 tisíc korun na výsadbu stromů, alejí či obecních sadů, případně obnovu stávajících parků a podobně.

Zájem o grant Stromy je stále veliký. Obce ale i neziskové organizace či zájmové spolky mohou získat až 150 000 korun na výsadbu zeleně. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami.

„Stromy nepatří jen do lesa, ale i do měst. Čím dál víc studií navíc dokazuje, že vedle zmírňování klimatických dopadů jsou pro lidi stromy důležité i z pohledu psychického zdraví, neboť snižují stres a napětí, navozují pocity štěstí a uklidňují. Proto nás velmi těší, že můžeme k návratu stromů i do zástavby pomáhat,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ. Jak dále připomněla, díky grantu Stromy bylo napříč Českou republikou již vysazeno více něž 113 000 různých druhů stromů a jiné zeleně, tedy okrasných keřů.

Nadace ČEZ je největší firemní nadací v České republice. Za 20 let své existence podpořila napříč regiony v průměru přes 750 projektů za více než 160 milionů korun ročně.  Nadační tým za celou dobu zpracoval 51 tisíc žádostí a správní rada nadace pak podpořila 13 764 projekty ve všech regionech České republiky. V rámci grantu Stromy  jich od roku 2011, kdy byl grantový program spuštěn vůbec poprvé, bylo podpořeno 670 za celkem 71 670 750 korun.

Konkrétně v Karlovarském (17) a Plzeňském (58) kraji bylo díky podpoře Nadace ČEZ již zrealizováno 75 projektů za celkem 8 119 291 korunu. Vloni se například na Plzeňsku jednalo o výsadbu alejí na Chudenicku, v Kralovicích o liniovou výsadbu v ulici Petra Havlíčka, dále o Tyršovu alej v Liblíně a výsadbu stromů na polní cestě u Všehrd. V Karlovarském kraji pak proběhla nová výsadba v Habartově v ulici Čs. armády .

Výsadba stromů, případně i okrasných keřů obvykle probíhá formou veřejné akce pro celé rodiny bez rozdílu věku. Mnohdy také za asistence dětí z mateřinek a základních škol, čímž se nich posiluje povědomí o smysluplnosti zeleně ve volné přírodě i v městské zástavbě.„Samozřejmě, že společná výsadba rovněž upevňuje sousedské a komunitní vztahy. Zasazení mladého stromku je proto i symbolem naděje a darem příštím generacím, jimž budou už vzrostlé stromy k užitku. Věřím proto, že i letos podpoříme desítky projektů v rámci jarní a následně i podzimní výsadby,“ uzavírá Michaela Ziková s připomínkou, že kdo chce stihnout jarní výsadbu, musí podat žádost během letošního února.

Více o jarním grantu Stromy na www.nadacecez.cz. Další kolo grantu pak proběhne v létě, přičemž je přichystáno pro ty co zvažují až podzimní výsadbu.

Karlovarskenovinky.cz informoval Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:o.schnepp,čez)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
55%