Svátek má: Hana

Regiony

Velikost textu:

Pojďte s námi do rozkvetlé Upolínové louky a Křížků plných motýlů

Pojďte s námi do rozkvetlé Upolínové louky a Křížků plných motýlů

Přírodovědná vycházka do jednoho z nejhezčích a druhově nejbohatších koutů Slavkovského lesa otevře letos konečně cyklus akcí „Pojďte s námi do přírody!“ v našem CHKO.

Upolínová louka pod Křížky
27. května 2020 - 12:00

První vycházka povede do rozkvetlé Upolínové louky a Křížků plných motýlů. Exkurze se uskuteční v sobotu 30. května. Sraz účastníků je v 11:30 na naučné stezce v národní přírodní památce Upolínová louka pod Křížky nedaleko obce Prameny.

Nahlédneme do národní přírodní památky Upolínová louka pod Křížky v době plného květu upolínů, ale i mnoha jiných vzácných a chráněných rostlin. Loňský botanický průzkum zde potvrdil výskyt celkem 219 druhů rostlin, z nichž 34 druhů je vzácných a uvedených v Červeném seznamu a 16 zvláště chráněných, což dokládá výjimečnou botanickou hodnotu tohoto území.

Pokocháme se vřesovišti, suchými loukami a vegetací vázanou na hadcové skalky v národní přírodní památce Křížky, jedné z nejznámějších a přírodovědně nejcennějších lokalit Slavkovského lesa. Průvodce botanik Mgr. Přemysl Tájek ze Správy CHKO Slavkovský les, jehož další vášní je mimojiné studium motýlů, říká: „Bude-li slunečno, ukážeme si také některé ze zdejších vzácných druhů denních motýlů a vyzkoušíme si jejich odchyt.“ Během vycházky se dozvíte také o invazních druzích rostlin v našem kraji a úskalích jejich likvidace. Přemysl Tájek nabádá: „Kdo bude mít chuť, může se po skončení exkurze na chvíli aktivně zapojit do ochranářské práce. Dobrovolníci nám pomohou s vykopáváním lupiny přímo v chráněném území,“ a doplňuje: „Pro ty, kteří plánují zapojit se do ochranářského opatření, je vhodné si s sebou vzít i pracovní rukavice a případně motyku či rýč.“

Na místo se dostanete autobusem z Mariánských Lázní (10:20) do Pramenů (10:50) a pak dále zhruba 2,5 km pěšky po silnici nad obec. Případně lze dojet na místo individuálně autem, ale parkovací kapacita je zde velmi omezená, proto tuto možnost nedoporučujeme. Akce se koná za každého počasí (ovšem motýli budou létat pouze za slunečného bezvětří). Konec vycházky je odhadován do cca 14. hodiny, kdy by měli účastníci stihnout zpáteční autobus z Pramenů (14:35) do Mariánských Lázní (15:05).Cyklus přírodovědných akcí „Pojďte s námi do přírody!“ pro Vás připravila Správa CHKO Slavkovský les ve spolupráci se svými partnery. V rámci tohoto cyklu se můžete letos v průběhu roku těšit na několik desítek výprav za poznáním přírodních zajímavostí západních Čech. Vybrané akce jsou také součástí iniciativy AOPK ČR, která chce návštěvníky do naší přírody aktivně zvát a ukázat, že naše příroda je krásná, a jak o ni státní ochrana přírody pečuje. Právě proto AOPK ČR připravila tipy na pozoruhodná místa a akce s průvodci, na kterých se účastníci mohou dozvědět celou řadu zajímavostí. Více na snamidoprirody.nature.cz.

Karlovarskenovinky.cz informovala Mgr. Jana Rolková za AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:p.tajek,schko)