Svátek má: Jindřich

Regiony

Velikost textu:

Pravidelné prohlídky unikátní historické štoly Johannes začínají

Pravidelné prohlídky unikátní historické štoly Johannes začínají

Pravidelné prohlídky unikátní historické štoly Johannes na Zlatém Kopci u Božího Daru začínají 25.května.

Štola Johannes
25. května 2020 - 12:00

S podzemím unikátní historické štoly Johannes na Zlatém Kopci u Božího Daru se opět po osmi měsících bude moci seznámit i široká veřejnost. Otevírá se 25. května.

Od tohoto dne začnou pravidelné prohlídky štoly, které se budou konat každý den do 15. srpna 2020.  Po zimní přestávce tak bude zpřístupněna část jednoho z nejpozoruhodnějších rudních revírů v České republice, skarnového revíru Zlatý Kopec – Kaff. Návštěvníci se můžou do podzemí vydat na základní, nebo na velkou naučnou trasu.

Vlastní štola Johannes se nachází necelých 8 km od známého střediska turistiky a sportu, města Boží Dar. Již od dvacátých let 16. století se zde dobývaly rudy cínu, železa, mědi a později i zinku. Toto území bylo prohlášeno, v rámci krajinné památkové zóny, za chráněnou kulturní památku ČR a tvoří významnou součást společné česko-německé nominace „Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří“ k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO.

Největším dolem revíru Zlatý Kopec — Kaff byl důl Johannes, který byl v provozu bez výraznějších přestávek od 16. století do 70. let 19. století s tím, že ještě ve 20. letech a znovu v 50. — 60. letech 20. století zde byl prováděn hornický průzkum. Jde o mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl, ve kterém horníci vyrazili podzemní komory obrovských rozměrů, jaké lze i jinde ve světě vidět jen málokde.I tyto unikátní komory, z nichž největší s rozměry 60 x 20 m, při výšce 10–12 m, si nyní může prohlédnout každý, kdo se vydá do podzemí štoly Johannes, již město Boží Dar, za pomoci dotace Evropské unie získané v rámci česko-saského Programu Cíl 3, zpřístupnilo pro veřejnost. Více informací o štole Johannes a vlastní rezervaci prohlídek lze nalézt na stránkách www.stolajohannes.cz

Věříme, že návštěva dolu Johannes bude pro její návštěvníky nezapomenutelným zážitkem. S pozdravem Zdař Bůh!

Karlovarskenovinky.cz informoval Marek Smitka, Alena Formáčková za Infocentrum Boží Dar.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:ic)