Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Přijďte si poslechnout přednášku a prohlédnout expozici knihovny

Přijďte si poslechnout přednášku a prohlédnout expozici knihovny

Karlovarský kraj společně s Muzeem Karlovy Vary a  Městskou knihovnou Jáchymov pořádají dne 15.ledna 2022 od 17 hodin v Královské mincovně v Jáchymově přednášku knihovníka Petra Maška z Národního muzea v Praze na téma "Knihovna Latinské školy v Jáchymově".

Ilustrační foto
9. ledna 2022 - 12:00

Přijďte si poslechnout přednášku a prohlédnout expozici Knihovny Latinské školy. Jedná se o přednášku z cyklu "Krušné hory - malé pohoří světového významu".

Autor přednášky, knihovník Petr Mašek, je vedoucím oddělení zámeckých knihoven Národního muzea v Praze. Tento odborník na staré tisky a rukopisy připravil k prezentaci expozici Knihovny Latinské školy, která je od ledna 2020 k vidění v budově radnice v Jáchymově. Tato knihovna je unikátně zachovalým souborem "libri catenati", knih na řetězech, rozhodně největším v České republice. Vznikla z potřeb latinské školy a velká část knih pochází z darů tehdejších bohatých jáchymovských měšťanů, kteří dávali knihovně buď přímo knihy, nebo peníze na jejich nákup.

Knihovna obsahuje především prvotisky z konce 15. století a tisky ze století následujícího. Vedle četných teologických spisů zde nalezneme knihy z oborů přírodovědeckých, jako například ze zoologie či geografie,  dále z historie, práva, filologie a řady dalších.Součástí přednášky bude návštěva expozice Knihovny Latinské školy v sousední budově radnice s komentovaným výkladem přednášejícího.

Přednáškový cyklus se koná v rámci propagace zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Informovala Jitka Čmoková za Krajský úřad Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:arch.)