Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

První půl rok Hroznatovy akademie v tepelském klášteře

První půl rok Hroznatovy akademie v tepelském klášteře

Kulturně vzdělávací centrum, které v nově opravené budově svého kláštera zřídili tepelští premonstráti, má za sebou první měsíce působnosti.

Opatská zahrada
26.leden 2016 - 07:30

V klášteře byl otevřen nový prohlídkový okruh, procházející barokní budovou, který návštěvníky z řad široké veřejnosti seznamuje se životem v barokním klášteře. Zpřístupněny byly klášterní štoly a sklepy.

To ale není podstatou Hroznatovy akademie. Šlo hlavně o to, vrátit do budovy život. Moderně vybavené sály už posloužily studentům z Plzně a z Olomouce, Karlovarský kraj zde oceňoval nadané žáky, Policie ČR své zasloužilé členy. Sešli se zde rovněž krajští inženýři a architekti. Prostory posloužily i věřícím z naší diecéze na tradiční pouti. Úplně první akcí byl dvoutýdenní tábor mentálně postižených z Brněnska. Vznikly vzdělávací programy určené školám, které dětem zábavnou formou podají informace o nástěnné malbě, klášterní architektuře a knihtisku. Uskutečnila se první série tvořivých dílen s vánoční tématikou, začal fungovat pravidelný grafický kroužek pro děti z okolí. Do budoucna se připravuje i keramická dílna.


Tepelští premonstráti se tak vracejí k svým pedagogickým tradicím a ukazují, že velká investice z Integrovaného operačního programu Evropské unie měla svůj význam a smysl.

"Věříme, že se postupně naše akademie dostane do podvědomí celé České republiky a návštěvy budou mít z pestrého zázemí krásné zážitky, které obohatí jejich vědomí," je přesvědčen tým pracovníků Hroznatovy akademie.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:klastertepla)