Svátek má: Vladimír

Regiony

Velikost textu:

První zářijový víkend patří netopýrům

První zářijový víkend patří netopýrům

První zářijový víkend, v pátek 1. září a v sobotu 2. září 2017, pořádá Správa CHKO Slavkovský les hned dvě noci za sebou setkání s tajemnými nočními tvory v rámci „Mezinárodní noci pro netopýry“.

Z plakátu k akci
22.srpen 2017 - 12:00

Začátek září je netopýří. Tradiční putovní akce po našem regionu přibližuje lidem život záhadami a mnoha mýty opředených nočních lovců – netopýrů. V pátek se koná odchyt netopýrů u jedné z nejvýznamnějších netopýřích lokalit v západních Čechách, u středověkého dolu Jeroným. V sobotu si pak přijdou na své také děti, protože Netopýří noc na hradě a zámku Bečov nad Teplou proběhne s bohatým doprovodným programem i pro ně.

V pátek 1. září začíná netopýří noc u dolu Jeroným od 20:00. Dorazit ale můžete už dříve a prohlédnout si podzemí unikátního středověkého důlního díla Jeroným. Michael Rund ze sokolovského muzea dodává: „Kromě běžných časů prohlídek v 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin jsme připravili na tento den ještě mimořádné večerní prohlídky v 17, 18 a 18:30. Vstup je vždy maximálně po 10 osobách ve skupině.“

Důl Jeroným najdete mezi Krásnem a Podstráním na Sokolovsku a dopravíte se sem nejlépe vlastním automobilem (možnost parkování). „Páteční program bude kratší.“, říká jeden z organizátorů Přemysl Tájek ze Správy CHKO Slavkovský les a doplňuje: „Od 20 hodiny nás čekají dvě přednášky, nejprve o dolu Jeroným a nových objevech v něm a pak o životě netopýrů. Zhruba po 21 hodině očekáváme, že ukážeme již první odchycené netopýry, chytat se ale bude po celou noc až do brzkých ranních hodin. Přestože úspěšnost odchytu závisí do značné míry na počasí, akce se bude konat za každého počasí. Nezapomeňte vzít si proto sebou baterku a teplé oblečení.“

Návštěvníci si budou moci zblízka prohlédnout živé netopýry chycené do sítí, slyšet jejich hovory během letu díky zvukovému detektoru a dozvědět se řadu zajímavých informací o způsobech výzkumu a ochrany těchto ohrožených létajících savců.

Sobotní program netopýří noci 2. září na hradě a zámku Bečov nad Teplou začíná již v 18:00. Pro děti budou od 18:00 připraveny kreativní tvůrčí dílny pod vedením autorek dětské knihy „Netopýří chmýří“ Veroniky Komorousové a Martiny Iblové. K nim se od 19. hodiny přidá další doprovodný program pro děti, budou si moci zahrát a zasoutěžit při aktivitách s netopýří tématikou. Pro účastníky soutěží i dětských her budou přichystány originální netopýří ceny (vyhodnocení a rozdání cen bude v závěru večera před 21. hodinou).


Od 18:15 každou čtvrthodinu budete moci s průvodcem navštívit běžně veřejnosti nepřístupné podzemní prostory hradu a zámku, kde zimují netopýři. Celý večer již od 18:00 si budete moci prohlédnout fotografickou výstavu Ivana Kletečky a Přemysla Tájka „Za netopýry do tajemného podzemí Karlovarského kraje“ a výstavu o životě netopýrů.

Od 20:15 program doplní poutavá přednáška Přemysla Tájka o biologii a životních zvycích netopýrů. Před přednáškou od 19:30 se budete moci zúčastnit praktických ukázek sledování netopýrů – zvukový detektoring a odchyt do sítí. Přemysl Tájek k tomu dodává: „S pomocí speciálního ultrazvukového detektoru nahlédneme do světa lidskému uchu neslyšitelných signálů, kterými se tito noční tvorové dorozumívají.“

V druhé části, kdy program netopýří noci vyvrcholí po 21. hodině, si budete moci zblízka prohlédnout živé netopýry chycené do sítí a uvidíte jejich kroužkování a opětovné vypuštění do přírody.

"Přijďte se seznámit se sympatickými nočními tvory, kteří jsou možná i vašimi nejbližšími sousedy. A nezapomeňte vzít si sebou baterku a teplé oblečení. Vstup na obě netopýří noci je zdarma (kromě vstupu do podzemí dolu Jeroným). Sobotní akce se koná za každého počasí," lákají organizátoři.

Karlovarskenovinky.cz informovala Jana Rolková za AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:chkosl)