Svátek má: Dobroslav

Regiony

Velikost textu:

Senioři na Karlovarsku mají sice strach z chřipky, ale neočkují se

Senioři na Karlovarsku mají sice strach z chřipky, ale neočkují se

Senioři na Karlovarsku podceňují očkování, ukázal průzkum. Z chřipky máme respekt, mohla by nám podkopat zdraví a navždy omezit kvalitu našeho života, přiznávají senioři z Karlovarska.

Ilustrační foto
30. září 2019 - 12:00

Strach mají zejména z toho, že by se už nedostali zpět do původní kondice a nemohli se věnovat svým koníčkům. Přesto o očkování uvažuje jen málo z nich.

Zkušenost se silnou chřipkou mají téměř dvě třetiny obyvatel Karlovarského kraje v důchodovém věku. Čtvrtina ji měla za poslední roky dokonce více než třikrát. Ukazuje to průzkum, který dělala agentura ppm factum pro společnost Sanofi.

Vyplynulo z něj ale také, že o očkování proti chřipce letos uvažuje jen necelá čtvrtina seniorů na Karlovarsku. Častěji jde o ty, kteří žijí aktivním životem, věnují se svým koníčkům, sportu a jezdí na dovolené. A také ty, kdo si chřipkou v uplynulých letech prošli. Stále je to však málo.

„Proočkovanost karlovarských seniorů je obecně slabá. Téměř polovina dokonce vůbec neuvažuje o preventivním očkování proti chřipce,“ říká Libor Kytýr, ředitel komunikace ve společnosti Sanofi.

„Hlavním důvodem pro vakcinaci je pro většinu seniorů obava z vážných zdravotních komplikací a snaha snížit riziko přenosu nemoci na své okolí. 40 % dotazovaných také udává, že se snaží nemoci vyhnout, protože by je omezila v jejich zálibách. Polovina dotázaných se navíc bojí, že by se po chřipce už nedostali do původní kondice,“ dodává Libor Kytýr.

Z minulých zkušeností seniorů také vyplývá, že nemoc déle trvala u těch, kteří jsou v běžném životě méně aktivní. Sportovce nebo ty, jež se intenzivně věnují svým koníčkům, trápila výrazně kratší dobu. Shodli se však, že v průběhu nemoci se dvě třetiny z nich nezvládly starat o domácnost, 55 % z nich muselo oželet své zájmy nebo přestat vypomáhat rodině například s hlídáním vnoučat.

„Dva týdny jsem vůbec nechodila. Muž mě nosil na toaletu. Já se vůbec nepostavila na nohy. Vlastně i bezprostředně poté se staral o domácnost hlavně on,“ vzpomíná na chřipku Jarmila Burešová (74). Aktivní seniorku, která dvakrát týdně sportuje, plave a jezdí na kole, nemoc zaskočila. „Večer jsem dostala horečku a do rána jsem byla úplně bez sebe. Selhal mi celý organismus. Ničím jsem nevládla, strašně jsem se potila, z horeček mi bylo na zvracení. Můj obvodní lékař za mnou denně jezdil. A pak ještě kolikrát večer volal, jak jsem na tom,“ vypráví s tím, že opravdu špatně jí bylo zhruba dva týdny.

15 % seniorů, jež onemocněli chřipkou, udává, že nemoc měla výrazný dopad na jejich následný zdravotní stav. 12 procentům dotazovaných zhoršila chronické onemocnění.

Co ještě vyplynulo z výzkumu mezi seniory na Karlovarsku
  • Většina seniorů se pravidelně věnuje svým zálibám. 77 % dotazovaných uvádí jako hlavní zájem kutilství či ruční práce typu pletení. Více než třetina se věnuje sportu a ještě více (téměř 80 %) je mezi seniory kulturních fanoušků.
  • Velký zájem je mezi seniory o cestování. Přes polovinu z nich jezdí na dovolené po Čechách, čtyři z deseti i za hranice. 18 % seniorů si dovolenou nebo prodloužený víkend dopřává i více než třikrát za rok.
  • Jsou zde však výrazné regionální rozdíly. V Praze či na Ostravsku si alespoň jednu dovolenou dopřejí dvě třetiny lidí, třetina vyráží dokonce více než třikrát za rok. Naopak na střední Moravě 6 z 10 lidí za odpočinkem vůbec necestuje a tři dovolené ročně mívá jen každý desátý.Kdo by se měl nechat očkovat a proč?
  • Nejvíce ohrožení jsou senioři nad 65 let, pacienti s chronickým onemocněním, po transplantaci a lidé s poruchou imunity. Všem těmto skupinám proto odborníci doporučují nechat proti chřipce očkovat.
  • Ideální doba pro vakcinaci je v říjnu až prosinci.
  • Chřipka může způsobovat závažné zdravotní komplikace, například zánět srdce, postižení nervového systému nebo zápal plic. U dětí pak chřipka může vyvolat zánět středního ucha či nosních dutin.

Karlovarskenovinky.cz informovala Marta Vokurková za EMD consultants.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch)