Svátek má: Patricie

Regiony

Velikost textu:

Slavná stříbrná mince z Jáchymova oslaví o víkendu 500 let

Slavná stříbrná mince z Jáchymova oslaví o víkendu 500 let

​Jáchymovský tolar, stříbrná mince, která dala jméno dnešní nejznámější měně na světě, se začala oficiálně razit před 500 lety.

500 let tolaru
10. ledna 2020 - 12:00

Muzeum Karlovy Vary připravilo pro návštěvníky i odbornou veřejnost na tento víkend bohatý třídenní program. Pátečního slavnostního zahájení oslav v Královské mincovně v Jáchymově se zúčastní i náměstek hejtmana Karlovarského kraje Martin Hurajčík.

Královská mincovna v Jáchymově, pobočka karlovarského muzea, připomene slavné výročí doslova nabitým programem. Na pátek 10. ledna je naplánováno v 17 hodin slavnostní zahájení oslav a poté koncert komorního pěveckého sboru Rosa Coelia a vystoupení Pouličního divadla Viktora Braunreitera.

V sobotu v 15 hodin bude zahájena nová výstava, která přibližuje vznik a vývoj tolarových měn v Evropě v 16. století. Těšit se můžete i na přednášku jejího autora. Profesor Petr Vorel, historik, numismatik a děkan Filozofické fakulty Univerzity Pardubice, přiblíží nejenom evropský kontext vzniku jáchymovských tolarů na základě nejnovějších výzkumů, ale také pohovoří o úloze tolarových mincí v celosvětovém obchodě s drahými kovy v raném novověku a způsobu transferu této měnové jednotky na americký kontinent.Výstava nazvaná „Od českého tolaru ke světovému dolaru“ potrvá do 29. března. Nedělní program pak bude pokračovat od 14 hodin vědeckou konferencí.

Informovala Veronika Svobodová za Krajský úřad Karlovarského kraje.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:kú.)