Svátek má: Světlana

Regiony

Velikost textu:

Starostové ORP Sokolov a Kraslice debatovali s vedením kraje

Starostové ORP Sokolov a Kraslice debatovali s vedením kraje

Bezmála dvacet starostů obcí karlovarského kraje se sešlo ve čtvrtek 5.dubna v kraslické Základní umělecké škole na zasedání Obcí s rozšířenou působností Sokolov a Kraslice. Diskuzi zahájila a vedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová
8. dubna 2018 - 12:00

Všechny dorazivší přivítal srdečně starosta Kraslic Roman Kotilínek, který usedl mezi náměstky hejtmanky a radní Karlovarského kraje. Podstatná část vedení kraje se na setkání dopravila meziměstskými hromadnými prostředky, aby postupně mapovala stav naší železniční a autobusové dopravy. Na programu byly v první řadě finanční prostředky, rozpočty a probíhající i plánované dotační programy.

Z monologu hejtmanky vyplynulo, že ekonomika kraje i obcí je aktuálně velmi příznivá, dokonce se kraj může chlubit historicky rekordním přebytkem 500 milionů korun. Zároveň ale zmiňuje, že je kam investovat. Jana Vildumetzová vyjádřila vděk vůči starostům, kteří si na březovském zasedání prosadili zrušení dálničního poplatku na úseku Karlovy Vary – Cheb, zvlášť proto, že se kvůli objíždění dálnice razantně zvýšil počet smrtelných nehod. I to je důvod, proč je hlavní prioritou plánovaných dotací právě oprava a výstavba silnic.

Dalším důležitým a financovaným bodem je nám dobře známý Senior expres, přičemž ten sokolovský označila hejtmanka za příkladný. V rámci dotačního programu tak budou dalším obcím nabízet 250 000 korun na nákup automobilů pro daný účel. Menším a sousedícím obcím se doporučila vzájemná spolupráce a sdílení této služby a tím pádem i nákladů. Zde se ke slovu přihlásil i starosta Sokolova Jan Picka, který vyjádřil ochotu ORP Sokolov zabývat se každým návrhem z okolních obcí. Zmiňoval práci Městské policie, jež nad rámec svých kompetencí dojíždí do okolních vesnic, stejně tak nabídku služeb místního Domu dětí a mládeže či pracovníků samosprávy. Senior expres, jak požadoval starosta Josefova Jan Onak, město bohužel, vzhledem ke stoprocentní vytíženosti této služby, sdílet nemůže.

Otázky zdravotnictví se ujal člen Rady Karlovarského kraje Jan Bureš, který prezentoval dotační programy pro obce (nikoliv lékaře) na nákup systému pro e-recepty. Na přetřes přišla i nemocnice Sokolov zvláště díky dopisu, který hejtmanka obdržela od starosty Jana Picky. Po dohodě s pronajímatelem tak budou od 1. dubna navýšeny mzdy všem pracovníkům nemocnice, zároveň kraj přislíbil 150 milionů korun na výstavbu nových operačních sálů a energocentra.

Muzeum Sokolov láká na zajímavou retro výstavu

Náměstek hejtmanky Martin Hurajčík objasňoval plánované novelizace železniční dopravy, včetně prodloužení Pendolina do Karlových Varů s trasou přes region Sokolovska. Chybět nebudou ani opravy menších nádraží, peronizace a koupě moderních elektrických souprav. Tyto pozitivní změny se týkají i sokolovského nádraží, kde už SŽDC zahájila stavební práce.

Informovala Andrea Pfeifferová, za Sokolov.


(Karlovarskenovinky.cz foto:sokolov)