Svátek má: Vojtěch

Regiony

Velikost textu:

Studenti SPŠ Ostrov jedou dobýt Čínu

Studenti SPŠ Ostrov jedou dobýt Čínu

Plody intenzivní práce své i svých mentorů sklízí tvůrčí tým Matyáš Hlivák a Vladimír Veselý ze třídy E4 Střední průmyslové školy Ostrov, úspěšní finalisté 40.ročníku celostátní přehlídky S0Č v Olomouci.

SPŠ Ostrov
15. října 2018 - 12:00

Jejich odborná práce – zařízení na sledování koncentrace C02 během výuky – byla v červnu na základě návrhu odborné poroty zařazena do širší nominace na zahraniční soutěže. Nyní chlapci již vědí, že je v příštím roce čeká cesta do čínského Pekingu, kde budou na mezinárodní soutěži odborných prací  Being Youth Science Creation Competition (BYSCC) reprezentovat české vědecké naděje.

Ústřední komise SOČ na základě doporučení celostátních odborných hodnotících komisí SOČ na zahraniční nominace navrhla celkem 21 prací, ale do světa se v roce 2019 vypraví pouze 15 reprezentantů. Ti budou šířit věhlas českých mozků od Bulharska, přes Švýcarsko a USA až do Číny. A jaká byla kritéria výběrové komise? Při posuzování kladla důraz především na pohotovou, jasnou a entuziastickou prezentaci jednotlivých soutěžících, společenský dopad práce a kvalitu vyjadřování v jazyce anglickém. Zvládnutí všech těchto aspektů je totiž nezbytným předpokladem pro úspěch v navazujících zahraničních soutěžích.

A jak nahlížení na svůj úspěch sami reprezentanti? „Již na SOČ v Olomouci nás oslovila Ing. Miroslava Fatková z Talentcentra NIDV v Praze. V září přišla pozvánka na říjnové setkání do Prahy, kde jsme odpovídali na různé dotazy odborníků. Zaujali jsme, ale máme před sebou ještě hodně práce. Zatím jsou naše pocity smíšené. S Čínou jsme vůbec nepočítali, vzhledem k velké konkurenci. Do dnešního dne jsme se zaměřovali spíše na technickou stránku projektu, ale nyní se máme soustředit např. i na možnosti obchodního využití,“ komentuje Vladimír Veselý, maturant roku 2019 a potencionální student FEL ZUČ Plzeň.

Studenti oboru Elektrotechnika neusnuli na vavřínech a své zařízení stále vylepšují. Jejich cílem je, aby kromě C02 měřilo také vlhkost vzduchu a teplotu v místnosti a aby se dílčí data ukládala přes internet. Zároveň řeší otázku vylepšení napájení zařízení. A i když jsou kluci velmi samostatní, srší nevyčerpatelným tvůrčím elánem, bez kvalitního technického zázemí a odborných konzultací s vyučujícími by se neobešli, a právě to jim poskytuje jejich alma mater – Střední průmyslová škola Ostrov.

Výzva pro přemýšlivé děti: Přihlaste se do Logické olympiády

„Na Matyáše a Vláďu jsme velmi hrdí a do další soutěže jim samozřejmě držíme palce. Mě osobně však těší i ta skutečnost, že nejsou jediní, kdo šíří dobré jméno školy, vždyť v celostátním finále přehlídky SOČ jsme měly hned tři soutěžící dvojice a tým strojařů Filip Klier a Richard Kokštein byl prakticky stejně úspěšný, jejich zařízení je již nyní plně využitelné ve výrobě,“ hodnotí úspěch studentů ředitel školy Ing. Pavel Žemlička a dodává, „věřím, že v brzké době se objeví další studenti, kteří převezmou štafetu a kteří nás utvrdí v tom, že nastavený kurz vzdělávání techniků je správný – úzká spolupráce s regionálními zaměstnavateli, co možná nejčastější kontakt s výrobou, intelektuální a laboratorní zázemí nejen na naší škole, ale i na ČVUT Praha, a maximální podpora volnočasových aktivit zaměřená na tvůrčí projekty studentů.“

Karlovarskenovinky.cz informoval Pavel Žemlička, ředitel SPŠ Ostrov.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch.spš)