Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Světový den ledvin se letos zaměřuje na obezitu

Světový den ledvin se letos zaměřuje na obezitu

Podle posledních dostupných statistik trpí celosvětově obezitou více než 600 milionů dospělých. Obezita je zároveň závažným rizikovým faktorem rozvoje chronického onemocnění ledvin, které může vyústit až k nevratnému poškození ledvin.

Ilustrační foto
7.březen 2017 - 12:00

Světový den ledvin připadá na 9. březen 2017 a i v České republice se letos zaměří právě na edukaci o škodlivých následcích obezity a jejího vztahu k onemocnění ledvin. V regionu se nachází dialyzační středisko, kde pacienty s chronickým selháním ledvin léčí, v pavilónu H Karlovarské krajské nemocnice.     

Na ledviny obézních lidí jsou (podobně jako na jiné orgány) kladeny větší nároky. Obézní tělo má více hmoty, která produkuje více zplodin metabolismu a také množství obíhající krve a tekutin je v něm více.  Aby ledviny zvládly zvýšené nároky člověka trpícího obezitou uspokojit, musí zvýšit filtraci krve (dochází k tzv. hyperfiltraci). Trvá-li obezita dlouhou dobu, ledviny jsou soustavně přetěžovány, což může vést k jejich postupnému poškození.

„Obézní člověk má velmi často zároveň vysoký krevní tlak a s přibývajícím věkem často trpí i cukrovkou. Kombinací těchto tří rizikových faktorů se situace ještě více zhoršuje a postup chronického onemocnění ledvin pak může být velmi rychlý. U pacientů, kteří přicházejí na naše dialyzační střediska NephroCare se sníženou funkcí ledvin, vídáme tuto „vražednou triádu“ velmi často,“ vysvětluje primářka dialyzačního střediska NephroCare v Karlových Varech MUDr. Dagmar Fričová.

„Z pohledu diabetologa a obezitologa mohu jen dodat, že přítomnost obezity je významným negativním faktorem především z pohledu zvýšeného rizika poklesu funkce ledvin. Pacienti s diabetem, obezitou a významněji sníženou funkcí ledvin mají také podstatně zvýšené riziko kardiovaskulárních komplikací a hypoglykémie. Omezené jsou pak i naše možnosti antidiabetické léčby těchto pacientů. Jednoznačným trendem by měla být prevence a intenzivní léčba obezity ještě dříve, než dojde k rozvoji metabolických komplikací a snížení renální funkce. Důležitý je také vhodný výběr léků s preferencí těch, které hmotnost snižují, případně na ni mají alespoň neutrální vliv,“ doplňuje prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z Centra diabetologie a Centra experimentální medicíny IKEM.   


Statistiky na poli obezity jsou opravdu alarmující. Vědci spočítali, že v roce 2025 bude celosvětově obezitou trpět přes 18 % mužů a 21 % žen. V pásmu těžké život ohrožující obezity se bude pohybovat 6 % mužů a 9 % žen. V některých zemích se obezita již nyní týká více než jedné třetiny dospělé populace.

„Pokud jste obézní, máte dvakrát až sedmkrát vyšší riziko, že vám časem selžou ledviny,“ varuje primářka dialyzačního střediska NephroCare v Karlových Varech MUDr. Dagmar Fričová.

Dobrou zprávou je, že jak obezitě, tak i chronickému onemocnění ledvin můžeme do značné míry předejít. Snížením tělesné hmotnosti můžete zlepšit mnohem více než jen svou postavu. S poklesem tělesné hmotnosti se často zlepší krevní tlak, lépe se kontroluje cukrovka a sníží i zatížení ledvin. Zhubnutím navíc můžete upravit také zvýšený cholesterol, ulevit svým kloubům, snížit riziko některých zhoubných nádorů, ztučnění jater, nemocí žlučníku nebo se zbavit spánkové apnoe (zástavy dechu ve spánku). Obézní lidé také častěji trpí psychickými poruchami, což se podílí i na snížené kvalitě jejich života. Toto vše je do značné míry řešitelné a nikdy není pozdě začít.

Je třeba se zmínit i o opačném extrému, kterým je příliš nízká tělesná váha. Bez ohledu na příčinu je stejně nebezpečná jako obezita a je zejména nežádoucí u nemocných, kteří již některým onemocněním ledvin trpí. V závažnějších případech mluvíme o „malnutrici“ a obvykle pod tímto pojmem myslíme nedostatečnou výživu v oblasti bílkovin. Paradoxně mohou být „malnutriční“ i nemocní obézní (nadváha je způsobena téměř výhradně tuky, svalů je minimum). Takoví nemocní mají vlastně kombinaci dvou vysoce rizikových faktorů, a přitom běžné vyšetření váhy může vypadat jako zcela „normální“.

„Aby to bylo ještě složitější - za nárůstem tělesné hmotnosti v některých případech u nemocných se srdečním nebo ledvinným onemocněním vůbec nemusí být nárůst svalů ani tuků, ale zadržování vody,“ vysvětluje primář MUDr. Jiří Vlasák.

Existuje mnoho způsobů, jakými můžete dosáhnout cílové hmotnosti. Rad o zaručených redukčních dietách a přístupech nalezneme kolem nás celou řadu, ale ne vždy se jedná o rady odborníků. O tom, jaký přístup bude konkrétně vyhovovat vám, se můžete poradit v některém z obezitologických center nebo ambulancí. Aktuální riziko onemocnění ledvin, index tělesné hmotnosti (BMI) a index tvaru těla (ABSI) si můžete online zjistit na internetových stránkách www.dialyza.cz. Tak se sami rychle dozvíte, jak moc jsou vaše ledviny ohrožené. Pokud zjistíte, že máte riziko onemocnění ledvin vysoké, doporučujeme vyhledat nefrologickou ambulanci, jejichž seznam naleznete například na internetových stránkách www.nephrocare.cz.

Karlovarskenovinky.cz informoval David Vondruška z FlashHealth s.r.o.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch)