Svátek má: Luboš

Regiony

Velikost textu:

Testovací sanitka přijede do ulic Karlovarského kraje

Testovací sanitka přijede do ulic Karlovarského kraje

​Po roce se na tři místa v kraji vrátí mobilní testovací sanitka. Od 6.  do 8.září 2018 nabídne anonymní a bezplatné HIV testování pro obyvatele i návštěvníky Karlových Varů, Chebu a Sokolova.

Ilustrační foto
6. září 2018 - 12:00

Výsledek testu je k dispozici během patnácti minut a kromě infekce HIV odhalí i syfilis. Jedná se o společný projekt Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí na d Labem a České společnosti AIDS pomoc.

„Testování v mobilní sanitce je pro řadu zájemců velmi populární – nabízí rychlý orientační test s výsledkem za několik málo minut a to přímo na ulici, zcela tak odpadá potřeba návštěvy zdravotnického zařízení," uvádí MUDr. Daniela Fránová, vedoucí poraden HIV/AIDS ve Zdravotním ústavu.

V Chebu se sanitka zastaví ve čtvrtek 6. září před obchodním centrem Prior. Do Karlových Varů přijede v pátek 7. září na parkoviště Obchodního centra Varyáda a v Sokolově mohou lidé využít její služby v sobotu 8. září na zeleném pásu u Hornického domu během Hornické pouti. 

„Testování bude probíhat vždy odpoledne, od 14 do 18 hodin, na předem daném místě. Testovací sanitku na ulici určitě nepřehlédnete. Přijít lze kdykoliv během dané doby. Jeden test trvá pouhých několik minut, zájemci se tedy nemusí bát ani případné fronty,“ vysvětluje Jiří Pavlát z České společnosti AIDS pomoc. Testování je doporučené vždy tři měsíce po rizikové situaci, v případě vysokého rizika je možné už po třech týdnech. „Obecnou zásadou přitom je, že nechráněný sex je vždy rizikovou situací,“ dodává Pavlát.


Právě testování je přitom jedinou cestou, jak infekci HIV odhalit. Včasná diagnostika má zásadní význam pro následnou léčbu. Ta může zajistit srovnatelnou kvalitu života HIV pozitivních osob jako u osob neinfikovaných, zároveň zabraňuje dalšímu šíření nemoci. To je v České republice na vzestupu. V prvním pololetí roku 2018 přibylo 110 nově diagnostikovaných HIV pozitivních.

Kromě testování v mobilní sanitce je možné využít i služeb poraden HIV/AIDS Zdravotního ústavu. „V Karlovarském kraji jsou k dispozici poradny v Karlových Varech a Sokolově. Informoval Jiří Kunc za Krajský úřad Karlovarského kraje.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch)