Svátek má: René

Regiony

Velikost textu:

Vřídelní kolonáda ve světle nových skutečností

Vřídelní kolonáda ve světle nových skutečností

O Karlových Varech bylo napsáno nesčetně knih s různým tematickým zaměřením, včetně děl balneologických, historických a vlastivědných.

Nová kniha
22. listopadu 2022 - 12:00

Karlovarské kolonády jsou častým předmětem odborných knih a článků, samostatná kniha věnovaná Vřídelní kolonádě ovšem dosud nevyšla. To právě změnil Lubomír Zeman a kolektiv autorů, kteří ve své nové knize poukazují na zvláštnosti budovy a její nespornou kvalitu, a to z více úhlů pohledu, jak architektonického či uměleckého, tak i hydrogeologického a balneotechnického. Knihu symbolicky pokřtí vřídelní vodou autoři a vedení města už ve čtvrtek 24. listopadu v 16.30 hodin přímo v budově Vřídelní kolonády.

„Karlovy Vary byly spolu s dalšími nejvýznamnějšími lázeňskými evropskými městy po mnohaletém procesu zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Je to nejen osvědčení o jejich výjimečných hodnotách, ale i odpovědnost za ochranu lázeňského prostředí. Je tedy naším společným cílem toto lázeňské dědictví, k němuž patří i současná Vřídelní kolonáda, chránit, stále hlouběji poznávat a uchovávat pro budoucí generace.“ uvedla primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová.

Publikaci vydalo Statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Je určená pro odbornou i širokou veřejnost, zajisté však osloví i návštěvníky města a lázeňské hosty. „Jejím cílem je vylíčit historický a urbanistický vývoj lokality, včetně představení starších staveb chránících nejcennější poklad Karlových Varů, Vřídlo. Kniha je tak vlastně příběhem Vřídla a jeho kolonád.“ řekl autor Lubomír Zeman.„Srdečně zveme obyvatele města i jeho návštěvníky na tento slavnostní akt. Kromě samotného křtu se můžete těšit i na pár slov od prof. Vorlíka z Fakulty architektury ČVUT v Praze nebo krátké představení budoucnosti této lázeňské budovy od Kanceláře architektury města.“ uvedla Ivana Borovcová, ředitelka Správy přírodních léčivých

Karlovarskenovinky.cz informoval Jan Kopál,  tiskový mluvčí | Magistrát města Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto: Jan Kopál)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
8%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
71%