Svátek má: Oldřich

Regiony

Velikost textu:

Výprava za krásami UNESCO začíná v jáchymovských lázních

Výprava za krásami UNESCO začíná v jáchymovských lázních

Na počest červencového vstupu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO připravili Léčebné lázně Jáchymov a.s. další, v pořadí již třetí, novinku s důlní tématikou.

Křest expozice důlní techniky
25. srpna 2019 - 12:00

Po otevření expozice o Jáchymově a saunového dolu v Lázeňském centru Agricola, kdy se jedná o první nově otevřený důl v regionu po 62 letech, byť jen důl symbolický, byla dne 22. 8. 2019 slavnostně otevřena volně přístupná venkovní expozice důlní techniky za přítomnosti pana Vojtěcha Franty (uvolněného zastupitele Karlovarského kraje pro oblasti lázeňství, cestovního ruchu a UNESCO). Současně byl v nové prosklené restauraci U vodopádu představen film natočený k této příležitosti v dole Svornost, který přibližuje provoz dolu a ukazuje cestu radonové vody od vrtu až do lázeňských van. Tento film se bude pravidelně promítat v kině Radium. Večer se konal v hotelu Radium Palace galakoncert u příležitosti 6. ročníku Mistrovských pěveckých kurzů pod vedením české operní pěvkyně Gabriely Beňačkové, která přislíbila svoji účast i pro příští rok.

Jak zmiňuje MUDr. Eduard Bláha předseda představenstva: „Skupinový zápis je obrovský úspěch, ale i výzva nezůstat pozadu za aktivitami saské strany, protože návštěvník bude srovnávat. Naše snaha představit hornickou minulost návštěvníkům i aktivity s tím spojené ale zápisu naštěstí předcházela. Jako provozovatel posledního aktivního dolu jsme cítili potřebu jej zpřístupnit alespoň virtuálně. Otevření saunového dolu bylo vlastně jen náhodou načasováno úplně ideálně. Stal se tak symbolickým dárkem a nám se nyní postupně daří dokončovat i ostatní dlouho připravované projekty z této oblasti – venkovní expozici nebo filmovou exkurzi do Svornosti. Většinu z nich realizujeme jen s omezeným privátním rozpočtem na nekomerční bázi a věříme, že s podporou Kraje i města je můžeme posunout o několik kvalitativních úrovní“.

Expozice soupravy vozíků a portál důlní štoly
Venkovní expozice originální důlní techniky z dolu Svornost je rozmístěna po blízkém okolí (lázeňský park, lázeňský amfiteátr a štola Curie) a přibližuje každodenní život horníků a způsob těžby uranu. Její klíčovou součástí je nově vybudovaný portál evokující vstup do štoly s vyjíždějící tažnou lokomotivou a přepravním vagónem. Tento portál bude sloužit jako instagramový foto point. Sestavu důlní soupravy tvoří: Přehazovací důlní nakladač PPN-IS, lokomotiva BND30, malý důlní vozík JDV 063, vozík pro přepravu mužstva DM12.

Saunový důl Agricola
Unikátní saunový komplex je inspirovaný zdejší důlní krušnohorskou historií. Sauny jsou umístěny ve „štolách“ provoněných krušnohorskými bylinkami. Odpočinout si je možné ve venkovní bylinkové odpočívárně, na střešní terase či v tiché zóně u krbu.

„Doufejme, že se druhý lázeňský „důl“, stane pro lázně i Jáchymov podobným zdrojem živé vody, byť jen pomyslné, jako důl Svornost,“ říká MUDr. Eduard Bláha.

Nová Astoria
„Zmodernizovaný hotel Astoria je to pravé místo pro všechny, kteří přijíždí do Jáchymova ať už za relaxací, nebo aktivním zážitkem“ uvádí MUDr. Eduard Bláha. Díky přístavbě moderní prosklené restaurace s terasami umístěnými nad vodopádem, nově vybudovanou recepcí, zrekonstruovanými pokoji a širokou škálou možností relaxace v protilehlém Lázeňském centru Agricola, můžeme právem říci, že wellness si našel své místo v Jáchymově.Investice ve výši 65 milionů Kč bez DPH v podobě Saunového dolu Agricola a modernizace hotelu Astoria byly klíčové pro rok 2018/19, ale ne jediné. Proběhla také rekonstrukce lázeňského domu Běhounek, modernizace medicinského centra a wellness recepce Komplexu Curie a mnoho dalších.

Jáchymovské lázně jsou připraveny na příliv nových turistů, kteří budou chtít okusit vše, co Krušnohoří nabízí.

Karlovarskenovinky.cz informovala Ing. Eva Dolenská, manažerka marketingu Léčebné lázně Jáchymov a.s.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:lázně jách.)