Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Zástupci kraje jednali s aktéry platformy sklářů a keramiků

Zástupci kraje jednali s aktéry platformy sklářů a keramiků

​Na krajském úřadě se konalo setkání členů Rady Karlovarského kraje se zástupci největších firem v kraji sdružených ve Sklo-keramické platformě.

Ilustrační foto
12. září 2022 - 12:00

Na setkání byly projednány možnosti adekvátní a efektivní pomoci ze strany kraje a státu, a to v souvislosti s rostoucími cenami elektrické energie a plynu, které ohrožují další fungování a existenci podniků zabývajících se výrobou a zpracováním skla, porcelánu a kaolínu. Setkání se zúčastnil také senátor Jan Horník, který informoval o krocích podpory v rámci Senátu Parlamentu České republiky.

„Je nutné zdůraznit, že existence těchto podniků je pro náš kraj naprosto nezbytná a velmi žádoucí. Jedná se o společnosti, které zaměstnávají tisíce obyvatel  v kraji, a proto je naší prioritou snaha o poskytnutí pomoci, a to například prostřednictvím Asociace krajů, jež je v tomto ohledu činná již několik týdnů a snaží se prosadit konkrétní návrhy pomoci též na státní úrovni. Podniky, které energetická krize dovádí na pokraj sil, mají dlouhou tradici v Karlovarském kraji, reprezentují náš region nejen v České republice ale také v zahraničí, uděláme proto naprosté maximum pro to, abychom jim pomohli získat existenční jistotu,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Zástupci platformy seznámili členy krajské rady s aktuální situací, jíž ovlivňují zejména rostoucí ceny elektrické energie a plynu. Právě nevyzpytatelný vývoj jejich cen je pro podniky s energeticky náročnými výrobami alarmující. V případě neschopnosti podniků hradit tyto náklady, by mohlo dojít k propouštění zaměstnanců a k prohloubení sociálních rozdílů ve společnosti. Jako jedno z možných řešení navrhují zavedení programu na podporu kurzarbeitu, což by značně pomohlo k udržení pracovních míst v krátkodobém výpadků poptávky po produkci.„V rámci Asociace krajů České republiky jsme již s ostatními hejtmany apelovali na vládu, aby urychleně představila záměry o budoucím postupu a konkrétní opatření, která pomohou zasaženým podnikům. Na dalším jednání asociace předložím také návrhy a požadavky zástupců platformy, mezi kterými je například zjištění perspektivy média, tedy dodavatele energií pro období 2023+. Na krajské úrovni jsem přislíbil součinnost při vytvoření krizového plánu pro případ, kdyby měly ukončit provoz velké firmy, které jsou zásadními zaměstnavateli v kraji, ale také spolupráci kraje při procesním zavedení nových technologií v podnicích, jež by byly případně nuceny využívat jiných zdrojů energie,“ doplnil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Informovala Jitka Čmoková za Krajský úřad Karlovarského kraje.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
68%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%