Svátek má: Ivan

Regiony

Velikost textu:

Zástupci lotyšských samospráv navštívili Cheb

Zástupci lotyšských samospráv navštívili Cheb

Sdružení tajemníků Lotyšska letos vyjelo na svůj studijní pobyt do České republiky.

Zástupci lotyšských samospráv v Chebu
11. června 2018 - 12:00

Asociace výkonných ředitelů lotyšských místních a regionálních samospráv byla založena v roce 1997 s cílem konsolidovat a organizovat vedoucí úřadů v oblasti spolupráce, výměny zkušeností a právní pomoci, jakož i ke zlepšení jejich kvalifikace. Asociace spolupracuje také se zahraničními kolegy, s nimiž navazuje kontakty v oblastech managementu, řízení lidských zdrojů, ekonomického, strategického nebo také krizového řízení.

Doposud se uskutečnilo šest studijních pobytů českých delegací v Lotyšsku. V loňském roce se takového setkání zúčastnil i tajemník Městského úřadu Cheb Václav Sýkora -  člen předsednictva STMOÚ (Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR), kdy na jednání byl odsouhlasen právě studijní pobyt na rok 2018 ve Středočeském a Karlovarském kraji České republiky.

„Jsem rád, že jsem mohl přivítat u nás v Chebu zástupce lotyšských samospráv a pohovořit o tématech spojených s řízením úřadů. Do programu byla zařazena i prohlídka města, Retromuzea a Krajinné výstavy. Při neformálních rozhovorech jsme diskutovali na témata čerpání prostředků EU, školství, zdravotnictví, bydlení a dotkli jsme se i současné politické situace obou zemí. Je velmi pozitivní sledovat rychlý rozvoj Lotyšska a vliv unie na tento posun dopředu,“ zmínil tajemník Václav Sýkora.

Chebská radnice láká na další Den otevřených dveří

V diskusi zmínil i priority města starosta Zdeněk Hrkal: „Diskuse se dotkla také palčivých témat, která tíží naše město. V současnosti je to doprava a nedostatek parkovacích ploch, ale také absence a stáří mostů a lávek, které intenzivně řešíme.“

Lotyšsko se nachází na východním pobřeží Baltského moře, hraničí s Estonskem, Litvou, Ruskem a Běloruskem. Rozloha je 64,6 tisíc km2. Zaznamenává velký a dynamický úbytek obyvatel – v současné době zde žije okolo 1,9 milionů obyvatel. Úředním jazykem v Lotyšsku je lotyština, i když 45 procent lidí mluví rusky. Od ledna 2014 je zde oficiální měnou zavedeno Euro.

Informovala Simona Liptáková, tisková mluvčí Městského úřadu Cheb.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:cheb)