Svátek má: Gabriel

Regiony

Velikost textu:

Znovu po roce přivítáme pěvce v Mariánských Lázních

Znovu po roce přivítáme pěvce v Mariánských Lázních

Již pravidelně v úterý  1. května 2018 od 8:00 přivítáme společně ptačí zpěváky v našich parcích a zahradách.

Vítání ptačího zpěvu
13. dubna 2018 - 12:00

Vítání ptačího zpěvu v Mariánských Lázních se koná tradičně u kolonády Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních. Akci povede ornitolog Správy CHKO Slavkovský les RNDr. Pavel Jaška.

Vycházka zaměřená na poznávání ptačích hlasů v jarním období je doplněna ukázkou odchytu živých pěvců do sítí a jejich kroužkováním. Návštěvníci se tak mohou dozvědět mnoho o životě našich ptačích sousedů. Odchycené ptáky si budou moci prohlédnout zblízka a vypustit si je přímo z ruky.

Průvodce Pavel Jaška doplňuje: “Když budeme mít štěstí polapíme třeba jednoho z našich nejmenších pěvců králíčka obecného. Tento drobounký velmi pohyblivý ptáček, dekorativně zbarvený s typicky živě oranžovou čepičkou na hlavě, ač poměrně běžný v našem parku, je těžko zachytitelný pohledem v korunách stromů, zato ho určitě nepřeslechnete. Mnoho z nás určitě zná od vidění rehka zahradního, ptáka velikosti vrabce, který si často staví hnízdo v dutinách budov. Ale málokdo má možnost si ho prohlédnout přímo v ruce. Poměrně často se nám podaří chytit i budníčka menšího, zcela nenápadného malého zeleného pěvce, jehož jednotvárný hlas lze slyšet téměř po celý rok. Někdy nám do sítě zabloudí také střízlík obecný. Jak napovídá jeho jméno – ptáček nevelkého vzrůstu, tedy velikosti asi vlašského ořechu, je velice čilý, neposedný a na svou velikost neobyčejně hlučný.”

"Pojďte společně zahájit prvomájové oslavy ptačím zpěvem. Uvidíte, jaké bohaté druhové spektrum ukrývají mariánskolázeňské parky. Dalekohled a dobrá nálada jsou vítány. Konec akce je odhadován do 11 hodiny dopolední," zvou organizátoři.

Mezinárodní den památek a sídel 2018 v kostele sv. Floriána

Cyklus přírodovědných akcí „Pojďte s námi do přírody!“ pro Vás připravila Správa CHKO Slavkovský les ve spolupráci se svými partnery. V rámci tohoto cyklu se můžete letos těšit na více než 80 výprav za poznáním přírodních zajímavostí západních Čech.

Karlovarskenovinky.cz informovala Jana Rolková z AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les.


(jv,karlovarskenovinky.cz foto:arch.chko,p.tajek)