Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Arabské Gliwice? Kyberútok na katarská média zorganizovaly prý emiráty!

Arabské Gliwice? Kyberútok na katarská média zorganizovaly prý emiráty!

Hackerský útok na vládní katarskou tiskovou agenturu, který vyvolal diplomatický konflikt v regionu, organizovaly Spojené arabské emiráty, napsal Washington Post s odvoláním na zdroje v americké zpravodajské komunitě.

Lídři Sjednocených arabských emirátů
17. července 2017 - 11:05

V publikaci se uvádí, že zpravodajští důstojníci proanalyzovali informaci a potvrdili, že vysoce postavení členové vlády Spojených arabských emirátů (SAE) projednali plán kybernetického útoku 23. května, který se uskutečnil o den později. Přičemž ve Washingtonu nebyli schopni zjistit, kdo provádl vloupání – zda samotné emiráty nebo někdo druhá strana na žádost Abu Dhabi (zpočátku bylo dokonce z kyberútoku obviňováno - v rámci protiruského šílenství - i Rusko - pozn. red.)

Pokud se informace WP potvrdí, jedná se o skandální případ provokace, jakousi arabskou analogii Gliwic - nacistické provokace, která odstartoval přepadení Polska a začátek Druhé světové války (příhraničí německá radiostanice v Gliwicích byla přepadena německým komandem převlečeným do polských uniforem, což dalo Hitlerově propagandě záminku k napadení Polska – pozn.red.).

Šest arabských zemí: Katar nesmí pořádat MS ve fotbalu!
Foreign Policy: Situace s Katarem - začátkem nové velké války?

Velvyslanec Spojených arabských emirátů Spojených států amerických Yousef Al-Otayba označil materiál  amerických novin za lži. „SAE ani v nejmenším nehrají žádnou roli v tomto kybernetickým útoku, jak je popsán v tomto článku,“ napsal diplomat na své stránce na Twitteru.

Předtím katarské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se kybernetického útoku zúčastnily země Středního Východu. Zároveň ani Dauhá neupřesnilo, o které země se jedná.

Konflikt mezi Katarem a jejími sousedy v tomto regionu došlo týden po summitu zemí Perského zálivu sei Spojenými státy v Rijádu, když katarská tisková agentura publikovala údajný projev jménem emíra státu na podporu budování dialogu s Íránem.

Pátého června SAE, Bahrajn, Saúdská Arábie a Egypt přerušily diplomatické styky s Katarem, a obvinily Dauhá z podpory terorismu. Později podobná opatření přijata Mauritánie, Maledivy, Mauritius a Džibuti a Jordan snížily úroveň diplomatického zastoupení v Kataru. Ze všech členů Rady pro spolupráci v Perském zálivu k blokádě nepřipojil jen Omán a Kuvajt.


Třiadvacátého června, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt předaly Dauhá seznam svých podmínek pro obnovení vztahů. Arabské země zejména požadoval od Kataru přerušit diplomatické vztahy s Íránem, uzavřít tureckou vojenskou základnu a zlikvidovat satelitní kanál „Al Jazeera“. Kromě toho, Dauhá musí vydat všechny osoby, které Rijád, Káhiře, Abu Dhabi a Manama požadují na základě obvinění z terorismu.

K provedení ultimata daly arabské země Kataru deset dní. Později Dauhá dostala dalších 48 hodin.

Katar odmítl obvinění a uvedl, že požadavky pnarušují svrchovanost země.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)