Svátek má: Vojtěch

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Jednání o brexitu v Bruselu se změnilo na „summit bezmocnosti"!

Bild: Jednání o brexitu v Bruselu se změnilo na „summit bezmocnosti"!

Londýn a Brusel se nemohou dostat ze slepé uličky, do které vstoupily po dlouhých jednání o brexitu, napsal Bild.

Theresa Mayová, britská premiérka
19. října 2018 - 10:15

Současné setkání v Bruselu bylo spíše „summitem bezmocnosti", kdy britská premiérka Theresa Mayová nevydala žádné nové prohlášení. V EU mezitím již zvažují možnosti "ošklivého rozvodu", uvedl deník.

Summit o brexitu v Bruselu, který šéf Evropské rady Donald Tusk nazval „okamžikem pravdy", se stal „summitem bezmocnosti", konstatoval Bild. Hlavní vyjednavač EU Michel Barnier řekl, že bude trvat „mnohem více času", než se dostanou ze slepé uličky, do které Londýn a Brusel přivedly dlouhá jednání. Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila podobnou pozici a poznamenala, že „je před námi ještě spousta práce."

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani uvedl, že v řeči britské premiérky Theresy Mayové v podstatě nebylo nic nového, ale „její řeč těla byla pozitivnějším než v minulosti".

 
EU a Spojené království se nemohou dohodnout na režimu hraniční kontroly mezi zůstávajícím v EU Irskem a opouštějícím společenství Spojeným království Severního Irska, vysvětlila publikace. Demokratická unijní strana v Irsku odmítá všechna rozhodnutí, která udělují zvláštní status Severnímu Irsku. Rovněž není známo, v jakém formátu se bude odehrávat odchod Velké Británie z EU, pokud se nedosáhne dohody.
 
EU se bojí stanovit konečný termín pro kompromisní řešení, kvůli němu může znovu vypuknout krvavý severoirský konflikt. A tak dokud neexistuje žádný způsob, jak se vyhnout stávající situaci, EU začala přijímat opatření pro případ brexitu když nedojde k dohodě s Bruselem. Podle Bildu v Bruselu se za zavřenými dveřmi diskutovala varianta „ošklivého rozvodu".

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)