Svátek má: Prokop

Zprávy

Velikost textu:

CNBC: Francie směřuje ke konfrontaci s Německem - na ruku Trumpovi!

CNBC: Francie směřuje ke konfrontaci s Německem - na ruku Trumpovi!

Ve francouzsko-německých vztazích došlo k vážným rozporům, které hrozí přímou konfrontací, napsala televize CNBC.

Emmanuel Macron a Angela Merkelová
23. května 2019 - 10:15

Podle tohoto kanálu je nesoulad mezi Paříží a Berlínem z velké části způsoben odmítnutím Německa podpořit Francii ve snaze o reformu EU. To vedlo k oslabení vlády Emmanuela Macrona, stejně jako k růstu populismu a protiněmeckých nálad. Americký ekonomický tlak na Berlín také přilévá olej do ohně.

Americký prezident Donald Trump se postavil proti všem: po Číně a Japonsku, se pustil do silného evropského obchodního bloku vedeného Německem a Francií, uvedla CNBC.

„Vytvářeli obchodní překážky. Nepotřebují naše zemědělské produkty, nepotřebují naše vozy. Posílají sem své nercedesy, jako by to byly preclíky,“ řekl Trump při této příležitosti.

Nejnovější prohlášení o „automobilové frontě“ se týká zejména Německa, které platí pouze 2,5% cla za dovoz automobilů do USA, zatímco Berlín vyměřuje až 22% na americké automobily prodávaných v Německu. Pokud jde o zemědělství, varování bylo určeno Francii, která vyřadila dodávky zemědělských produktů z programu jednání při uzavírání dohody o omezeném obchodu se Spojenými státy.

Francie a Německo jsou nyní ve velmi nebezpečné krizi a jejich vztahy jsou nesmírně nestabilní, což nebrání vedoucím představitelům těchto zemí, aby hovořili jedním hlasem a kritizovali, podle jejich názoru, nepřátelské postoje Washingtonu.

Francie však nemá žádné zásadní problémy ve vztazích se Spojenými státy: nejstarší spojenec Ameriky v Evropě není spokojen s odstoupením Trumpa od klimatických dohod a íránské jaderné dohody, ale seznam neshod je omezený. Navíc vzhledem k relativně malému přebytku obchodu s USA ve výši 16,2 miliardy dolarů Paříž nepřitahuje pozornost úředníků USA odpovědných za zahraniční obchod.

Zdá se však, že současné francouzské vedení nevěří, že by Trumpův tlak na Německo bránil Berlínu v tom, aby tlačil na Francii a zbytek EU kolem Francie. A ve skutečnosti, podle CNBC, má Washington řadu problémů ve vztazích s Německem.

Mezi tyto problémy patří zejména velká a systematická přebytková obchodní bilance Německa se Spojenými státy. V loňském roce činil přebytek ve výši 68,3 miliardy dolarů - 40% veškerého čistého vývozu EU do Ameriky.

Zároveň Berlín nechce zjednodušit vývoz energie z USA a nedosahuje úrovně obranných výdajů ve výši 2% HDP nezbytných k udržení bojových schopností NATO na vysoké úrovni.

„V německo-amerických vztazích existují vážné strukturální problémy a žádná ze stran zjevně nechce učinit nezbytné ústupky, aby situaci vyhladila," uvedl kanál.

Tyto protiklady by navíc mohly eskalovat do vážné konfrontace: minulý týden německá kancléřka Angela Merkelová varovala, že EU jako celek bude muset bojovat o místo pod sluncem ve světě, kterému dominují Spojené státy, Čína a Rusko.

Merkelová učinila podobná prohlášení už dříve, když řekla, že Evropa potřebuje vzít osud do svých rukou. Její poslední bojový výkřik však zapadá do rámce volební kampaně před volbami do Evropského parlamentu, kde euroskeptici mohou získat alespoň třetinu hlasů.


„Ironií je, že si německý lídr náhle uvědomil, jak moc její země potřebuje sjednocenou Evropu,“ zdůraznila CNBC.

Přičemž někteří pozorovatelé však mohou pochybovat o upřímnosti evropského impulsu. Merkelová toho udělala dost pro oslabení Evropy, a to i prostřednictvím tvrdých obchodních politik, ekonomicky vražedného merkantilismu, chaosu imigrační politiky a odmítnutí reforem, jejichž cílem je posílit EU.

Merkelová navíc udělala vše pro to, aby pohřbila reformistické hnutí vedené francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Zároveň, možná, pohřbila jeho politickou kariéru tím, že narušila návrhy francouzského vůdce „přebudovat“ EU, což je důvod, proč Macron začal vypadat jako slabý a otrocký politik, připravený naplňovat německé zájmy. Tato okolnost se stala příčinou společenských turbulencí a pádu ratingu prezidenta: 68% respondentů se vyslovilo negativně k práci francouzského vůdce.

To vše připravilo půdu pro téměř nevyhnutelnou francouzsko-německou konfrontaci, protože nyní se Macron musí vypořádat s vlnou francouzského euroskepticismu a protiněmeckými silami jak pravicového, tak levicového typu s malými skupinami nacionalistů. Někteří z nich dokonce vyzvali Macrona, aby odstoupil, protože jeho politická platforma, která je založena na „evropských myšlenkách“, není tak populární jako touha euroskeptiků vytvořit národní stát schopný se postavit Německu.

Vznik poslední krize v obtížných francouzsko-německých vztazích byl urychlen Trumpovým rozhodnutím ukončit pohodlný režim volného obchodu s Německem a podmíněně bezplatné ochrany.

Německo je tímto kurzem naštvané, znepokojené a v rozpacích, ale pouze 13% obyvatel dává přednost populistům. Ve Francii je však situace zcela jiná: euroskeptici různých druhů tvoří téměř polovinu francouzských voličů a nepopulární francouzský vůdce a jeho vláda se ocitla v politickém minovém poli.

Zoufalý pokus Macrona o pevné spojení křehké Francie s EU byl blokován německou pozicí, která oponovala jeho návrhům na reformu Evropské unie. Nyní je Macron ve slepé uličce a populisté ho tlačí k otevřené a nebezpečné konfrontaci s Německem.

„Stará víra, že nešťastný francouzsko-německý pár bude vždy schopen vyřešit všechny problémy Evropy, se přežila a celý evropský projekt je v současné době v nebezpečných vodách,“ dodala CNBC.

(kou, prvnizpravy.cz, cnbc.com, foto: arch.)