Svátek má: Patricie

Zprávy

Velikost textu:

CNBC: Nic nenarušuje dominanci dolaru jako zahraniční politika USA!

CNBC: Nic nenarušuje dominanci dolaru jako zahraniční politika USA!

Dolar postupně ztrácí svůj status hlavní rezervní měny a nejparadoxnější je, že k tomu přispívají americké úřady, napsal finanční expert James McCormack v článku pro americkou stanici CNBC.

Ilustrační foto
12. června 2019 - 10:15

Hlavním důvodem oslabení dolaru jsou podle něj sankce a protekcionistické politiky, které sleduje Washington.

I extrémní výsady mohou být ztraceny. A existuje celá řada faktorů, které naznačují, že časem americký dolar riskuje ztrátu své vedoucí pozice jako přední rezervní měny, uvedl James McCormack, expert Fitch Ratings, v článku pro CNBC.

Hlavními důvody pokračující nadvlády dolaru jsou podle něj „setrvačnost a nedostatek skutečné alternativy“. V delším časovém horizontu by jedno i druhé ale nemělo povzbuzovat Spojené státy.

Nejviditelnějšími iniciativami Washingtonu, které podkopávají pozici americké měny, jsou ekonomické sankce. V té či oné podobě se týkají více než 20 zemí a mohou skutečně bránit přepočtům v dolarech.
 
Totéž platí pro protekcionistickou politiku americké vlády. Vede k odchylce obchodních toků ze Spojených států a může tlačit další státy, aby obchodovaly bez použití dolaru, poznamenal ekonom.
 
McCormack poukazuje na to, že kurz zahraniční politiky USA již odtlačil od dolaru Írán a Rusko. Věc se však neomezuje jen na ně - Čína a země eurozóny aktivně prosazují své měny jako rezervní nebo transakční.
 
Od roku 2016 je čínský jüan v rezervním koši MMF. Jinými slovy, je na stejné úrovni jako dolar, euro a britská libra, vysvětlil autor článku.


Mnoho zástupců EU se mezitím snaží posílit úlohu eura. V jednom ze svých projevů proto předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker označil za „absurdní“, že v 80% případů se výpočet dovozu energie provádí v dolarech.
 
Francie, Německo a Spojené království vytvořily nástroj na podporu obchodních výměn (INSTEX) s cílem obejít sankce USA vůči Íránu. Ačkoli je to spíše politická než ekonomicky účinná iniciativa, ukazuje se, že i spojenci budou hledat náhradu za dolar, pokud nedokážou vyřešit politické rozpory se Spojenými státy.
 
Bude to nějakou dobu trvat, než se jüan nebo euro stanou vážnými konkurenty dolaru, a je i možné, že neuspějí. Čínské a evropské orgány však budou aktivně hledat příležitosti, jak rozšířit úlohu svých měn, zatímco americký přístup v tomto směru lze přinejlepším nazvat „odmítavým“, tvrdí McCormack.
 
Dolar ale pomalu již ztrácí svou pozici hlavní rezervní měny. Podle MMF se jeho podíl na devizových rezervách snížil ze 73% v roce 2001 na 62% v roce 2018. Souběžně s tím, mnoho zemí zvyšuje své zlaté rezervy, nákup drahých kovů na dříve nevídané úrovni, poznamenal autor.
 
Pokud trend s přechodem z dolaru do jiných měn a z měn do zlata bude pokračovat, bude dolar i nadále ztrácet status rezervní měny. Tento proces se však bude vyvíjet postupně a člověk by neměl očekávat „radikální změny“ vzhledem k důvěryhodnosti amerických peněz na mezinárodním trhu.

„Paradoxně, ale nejmocnější síly, které působí na snížení globální role dolaru, jsou iniciativy USA, jejichž cílem je potrestat další země za porušování amerických politik a priorit. Skutečným paradoxem situace je, že následná opatření v tomto směru mohou nakonec mít kumulativní negativní dopad na dolar, což má za následek, že zájmům Spojených států způsobují mnohem větší škody,“ uzavřel James McCormack.

(kou, prvnizpravy.cz, cnbc.com, foto: arch.)