Svátek má: Vítězslav

Zprávy

Velikost textu:

Contra Magazín: Jaderné zbraně pro všechny!

Contra Magazín: Jaderné zbraně pro všechny!

Svět bez jaderných zbraní by byl pěkný, ale je to utopie. Na druhé straně atomová bomba zabránila mnoha velkým válkám. Neměly by všechny státy mít vlastní atomové zbraně? Píše se v článku Contra Magazin.

Hirošima
21. května 2018 - 07:20

Jedná se o strašné zbraně hromadného ničení, které způsobují nepředstavitelné škody a dalším generacím utrpení. Nicméně je třeba také konstatovat, že tyto zbraně také mají něco „užitečného“.

Kdyby Rusko a Čína neměly jaderné bomby, Američané a jejich spojenci by už dávno proti nim válčili. Indie a Pákistán by se už navzájem napadly, kdyby neměly jaderné bomby a Izrael by pravděpodobně už bez těchto zbraní neexistoval. To jsou jistě důvody, které mluví pro pouhou existenci těchto bomb a raket.

Právě teď v případě opětovného zhoršování vztahů mezi USA a Íránem, se dá říct, že kdyby Írán si vytvořil  své jaderné bomby  a Saúdská Arábie by je neměla, tak by tyto dvě země uvedly celý Blízký východ do konfliktu, který by nakonec mohl vést k třetí světové válce.

V tomto smyslu může slogan "jaderné zbraně pro všechny" znít po celém světě. Tak by se konflikty jako mezi Indií a Pákistánem nebo Indií a Čínou uskutečnily na velmi nízké úrovni - například s menší střelbou na hranicích. Ale velké zbraně by se pravděpodobně nepoužily. Dokonce ani Američané už by nemohli napadnout žádnou zemi, končí autor článku.


Podle smlouvy o nešíření jaderných zbraní (Nuclear Non-Proliferation Treaty, NPT) je v současné době uznáváno pět jaderných velmocí: Spojené státy americké, Rusko, Spojené království, Francie a Čínská lidová republika. Dva další státy, Indie a Pákistán, které nebyly signatáři Dohody o nešíření jaderných zbraní, provedly jaderné testy – Indie v roce 1974 a Pákistán v devadesátých letech. Severní Korea odstoupila od dohody o jaderném odzbrojení v roce 2003, následně provedla vlastní jaderné testy. Z vlastnictví jaderných zbraní je podezříván Izrael, který se k tomu však nikdy oficiálně nevyjádřil a k dohodě o jaderném odzbrojení se nepřipojil.

Jadernou zbraň v minulosti vyvinula také Jihoafrická republika, ale vlastnictví jaderných zbraní se vzdala a veškeré zásoby zničila. Ze snahy vyrobit jaderné zbraně jsou podezříváni také Írán a Sýrie.

(rp,prvnizpravy.cz,contramagazin,foto:arch.)