Svátek má: Vojtěch

Zprávy

Velikost textu:

El Mundo: Totální ukrajinizace zemi nepomůže!

El Mundo: Totální ukrajinizace zemi nepomůže!

V poslední době se ukrajinské orgány snaží zajistit, aby v zemi nebylo nic ruského - ať už je to jazyk, knihy, kino nebo dokonce i náboženství.

Ilustrační foto
18. října 2018 - 07:25

Podle El Mundo ve svých snahách o ukrajinizaci země jsou místní politici připraveni ohluchnout na jedno ucho, jen aby ruský soused ztratil dal řeči.

V západní ukrajinské metropoli Lvov přijali zákon zakazující knihy, filmy a písně v ruštině. Podle El Mundo se Lvov považuje za kolébku ukrajinského nacionalismu, ale přestože většina obyvatel je zde ukrajinská, je také používán obyvateli tohoto regionu ruský jazyk.

„Ukrajinští politici jsou připraveni ohluchnout na jedno ucho, jen aby ruský soused ztratil dar řeči," napsal autor.
 
Legislativní shromáždění Lvovské oblasti minulý týden hlasovalo na podporu „zavedení moratoria na používání a šíření jakéhokoli ruskojazyčného produktu". Zároveň bylo zakázáno vysílání jednoho z ruských televizních kanálů. Přestože ukrajinská vláda prosazuje politiku ukrajinizace od roku 2014, toto poslední opatření vyvolalo šok nejen v Rusku, ale také v některých kruzích ukrajinské společnosti.
 
„Je to nezákonné, orgány regionální samosprávy nemají takové pravomoci, což je v rozporu s ústavou," uvedla Natalija Šapovalova, analytička Carnegie Europe Center.


Mnoho Ukrajinců ospravedlňuje tato opatření nutností chránit jejich vlastní jazyk, který ustupuje ruštině v některých oblastech - geograficky a profesionálně. 68% Ukrajinců se považuje ukrajinské rodáky, ale jen 50% tak mluví doma a pouze 39% ji používá v práci.
 
V únoru Ústavní soud Ukrajiny rozhodl, že zákon o základních zásadách státní jazykové politiky byl protiústavní a prohlásil jej za neplatný. Tento zákon, přijatý v roce 2012, zajistil ruskému jazyku „regionální" status. Přestože legislativa se týkala 18 jazyků, hlavně se myslel ruský jazyk, jelikož málokterý z jazyků dosáhl 10% prahu v jakékoli oblasti. Nový zákon bude vyžadovat dobrou znalost ukrajinského jazyka u kandidátů na státní funkce, u učitelů a zdravotnických pracovníků a bude regulovat používání státního jazyka ve vládě a ve veřejné sféře.
 
Kromě toho se šrouby dále utahují a snaží se stanovit minimální kvótu v objemu 75% pro televizní vysílání v ukrajinštině. Jak uvedla Tatjana Ogarková z ukrajinského krizového mediálního centra, ačkoli tyto předpisy nejsou příliš účinné, skutečný podíl obsahu ukrajinského jazyka na národní televizi nepřesahuje 39%.
 
„Ukrajinský jazyk potřebuje ochranu, ruština, jako jazyk bývalé metropole a obchodu, nepotřebuje zvláštní status," dodává Ogarková, současně přiznávající, že zákaz ruského jazyka z politického hlediska jen škodí.
 
Jak pokračoval autor článku, zatímco Kyjev vydává zákony o jednom ze dvou hlavních jazyků země, a na západě zakazují knihy v jednom z nich, podřídila se tomu i církev. Ukrajinská pravoslavná církev se odpojila od ruské, čímž naplňuje dlouhotrvající sen ukrajinské politické elity. Ruská církev pak zase obrátila zády ke Konstantinopolskému patriarchovi, který je rozhodcem ve složitosti církevních vztahů.
 

Ale největší údiv v této „soutěži o protiruský revanšismus" vyvolal útok ministra dopravy Vladimíra Omeljana, který řekl, že autobusová a vlaková služba mezi Ruskem a Ukrajinou dožívá své poslední dny.
 
„Do Ruska cestují pouze medvědi, stejně za starých dobrých časů," řekl politik. Nicméně, jak autor článku poznamenal, Omeljan předstíral, že neví, že kvůli rodinné situaci nebo společnému podnikání je Rusko je jedním z hlavních cílů jeho voličů.
 
„Země již zakázala přímou leteckou dopravu, která umožňovala udržet kontakt se smíšenými rodinami. Přímý let, který trval hodinu dvacet, už není, můžete se letecky přepravit pouze přestupem v Minsku. Chcete-li se stát vlastencem, musíte popřít krev občanů," dodalo španělské vydání.

(kou, prvnizpravy.cz, elmundo.es, foto: arch.)