Svátek má: Karolína

Zprávy

Velikost textu:

El País: Evropští strážci veřejného zdraví podcenili hrozbu koronaviru!

El País: Evropští strážci veřejného zdraví podcenili hrozbu koronaviru!

Ještě 18. února, tři dny před objevením koronaviru v severní Itálii, členové Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí považovali nebezpečí COVID-19 za „nízké“.

Ilustrační foto
21. května 2020 - 11:04

Podle španělské publikace El País tehdy odborníci zjevně podceňovali hrozbu vznikající pandemie, která si v následujících 3 měsících vyžádala životy 166 tisíc Evropanů.

18. února byla Evropa na pokraji nejhorší epidemie za posledních sto let, píše El País. Pouze tři dny zbývaly do okamžiku, kdy Itálie zjistí, že se koronavirus tiše rozšířil po severu Itálie.
 
A později zbytek kontinentu zjistí, že to samé se stalo na jejich území. Mezitím se stalo známým, že virus již vstoupil do pečovatelských domů a nachází se v plicích pacientů přesunutých do intenzivní péče.
 
V úterý 18. února však 30 lidí, kteří zahájili dvoudenní setkání v sídle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve švédské obci Solna, tuto hrozbu ignorovalo.


Jak vysvětluje publikace, těchto 30 osob je členy Poradní technické rady, „strážců evropského veřejného zdraví“. A tehdy podcenili nebezpečí koronaviru, píše El País s odkazem na zápisy ze schůzek, které ocitli v dispozici španělských novin.
 
Toto setkání bylo téměř úplně věnováno jednomu problému, který je stále považován zcela pod kontrolou. A riziko ze strany COVID-19 pro evropskou populaci pak odborníci považovali za „nízké“.
 
Dokumenty prakticky neobsahují varování o nebezpečí viru, o potřebě zajistit, aby se nedostal do Evropy, o potřebě vypracovat opatření. Ze 130 položek shrnujících obsah dvoudenních diskusí je pouze 20 věnováno koronaviru.

Podle publikace když si nyní, tři měsíce po pandemii, která si vyžádala životy 166 tisíc Evropanů, přečtete tyto protokoly - a je to zřejmé: žádný z účastníků těchto setkání neměl představu o tom, co se stane.
 
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí je orgán, který není vybaven velkými pravomocemi, připomíná El País. Jeho účelem je poskytnout znalosti a zajistit koordinaci akcí, aby země mohly účinněji chránit zdraví svých lidí. V případě koronaviru však zřejmě své poslání nesplnili.

(kou, prvnizpravy.cz, elpais.com, foto: arch.)