Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Facebooku a Twitteru hrozí sankce - nenalezly ruskou stopu v brexitu!

Facebooku a Twitteru hrozí sankce - nenalezly ruskou stopu v brexitu!

Britský poslanec Damian Collins, který stojí v čele komise, která vyšetřuje ruský „zásah“ do referenda o brexitu, pohrozil Facebooku a Twitteru sankcemi.

Ilustrační foto
31. prosince 2017 - 11:05

Podle The Guardianu Collinsův tým označil informace o ruských účtech, které dříve poskytly společnosti na "nevhodné" a prohlásil, že sociální sítě nechtějí spolupracovat při šetření.

Collins dal Facebooku a Twitteru čas do 18. ledna, aby „opravily“, a poskytly údaje o „ruské dezinformační kampani“, o níž již dříve komise požádala.

„Ony nám musí říct, co s tím mohou dělat. A musíme být schopni říci: „Jsme si vědomi toho, že z vaší strany je snazší sledovat, co se děje na vašich stránkách, dodržovat vyváženos, přijetím vhodných opatření, ale zároveň zajistit soukromí uživatelů“. Ale zároveň musí existovat nějaký mechanismus, aby jim bylo jasné: „Pokud to nemůžete udělat, že pokud se ignorují výzvy k akci, pokud nemůže poskytnout účinnou kontrolu svých stránek, stejně jako nad obsahem poněkud diskutabilním, pak v souvislosti s tím by se mohly uplatnit určité sankce," varoval Collins.


Nedávno poslanec vyjádřil nespokojenost s připraveností obou společností spolupracovat při vyšetřování. Takže ve svém dopise Twitteru Collins uvedl: „Informace, které jste nám poskytli, se naprosto nehodí ... Je s podivem, že v daném okamžiku získáváme více informací o aktivitě na vaší platformě od novinářů a výzkumníků, než od vás.“

Podle Collinse komise zváží, které sankce mohou být použity proti těmto sociálním sítím. Úřady tak mohou zasáhnout "nejcitlivější" místo společností - jejich zisky. Samozřejmě, zdůrazňuje vydání, že Collins nemůže přímo „trestat“ Facebook a Twitter za jejich neochotu aktivně spolupracovat, ale případ by mohl mít negativní dopad na image společnosti a ostatní ministerstva, možná, budou chtít pomoci kolegovi.

Jak The Guardian poznamenal, komise si vyžádala informace od Facebooku a Twitteru úplné informace o ruské „intervenci“ do referenda o brexitu. Nicméně, společnost poskytla kopii vysoce specializované zprávy o inzerci z ruských účtů za šest týdnů před hlasováním, kterou předložila volební komisi.

„Nečekal jsem, že skutečně budou zcela ignorovat naši žádost," protestoval Collins. „Oni si myslí, že nemají žádnou povinnost provádět kontrolu toho, co se vytváří na jejich stránkách: kontrolovat účty, naznačené americkou stranou a zamyslet se: „Takže, ale pokud máme podobné účty, které mohou pocházet ze stejného zdroje? Nic takového nedělají."


K tomu se dá jen snad dodat, že společnosti Facebook a Twitter si nyní budou muset pod hrozbou sankcí horečně v potu tváře nějaké účty s „fejkovými zprávami“ vymyslet, aby uspokojily britského obsedantního poslance. A konečně doložit jak „zločinné Rusko“ donutilo Brity s jejich pomocí hlasovat pro brexit.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)