Svátek má: Vojtěch

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Západ stále ještě praktikuje křížové výpravy - nyní za „liberální řád"

FAZ: Západ stále ještě praktikuje křížové výpravy - nyní za „liberální řád"

Současná intervencionistická politika Západu velmi připomíná středověké křížové výpravy, napsal na stránkách Frankfurter Allgemeine, místopředseda německé strany zelených Jürgen Trittin.

Jürgen Trittin, německá strana zelených
21. října 2018 - 10:10

Jediným rozdílem je, že místo víry je záminkou vměšování do vnitřních záležitostí jiných zemí obrana liberálního řádu. Takový přístup je odsouzen k neúspěchu, je přesvědčen autor.

Křižácké výpravy a současná intervenční politika Západu jsou velmi podobné, napsal Jürgen Trittin, místopředseda německé strany zelených na stránkách Frankfurter Allgemeine pod titulkem „Starý Západ je mrtev“. Tak jako dnes dnes mluvíme o moci a ne o misijní práci. Jediným rozdílem je, že místo víry se současný Západ skrývá za ochranou „liberálního řádu".

Po více než půl století byla politika Evropy a Spojených států na Blízkém východě „pod příznakem přísného dodržování vlastních zájmů", pokračovala publikace. Západ podpořil diktátory a zločince, jednající podle principu: „Je to zkurvysyn, ale je to náš zkurvysyn." Po dlouhou dobu byli takzvaní partneři a „užiteční idioti" Evropy a Ameriky vůdci libyjské Džamahírie, Muammar Kaddáfí a irácký prezident Saddám Husajn.
 
Utiskovali své lidi, „rozdrtili lidské práva nohama", ale tzv. „šampióni liberálního řádu" je laskavě poklepávali po ramenou a pak je zbavili jejich postavení kvůli strategickým zájmům. Evropa dodržovala „příležitostnou politiku podpory vlastních zájmů" v Sýrii. V tomto regionu lidé vnímají Evropu a Ameriku ne jako komunitu hodnot, ale jako koloniální síly, vytvářející chaos. „Jsme rozhořčeni bombami Asadových barelů, používáním jedovatého plynu - ale Američané dodávají saudským vrahům dětí v Jemenu stovky miliard dolarů," uvedl Trittin.


Než začne tvrdit, že obhajuje liberální řád, musí Západ samozřejmě začít brát své hodnoty vážně. Dokud se to nestane, analogie křížových výprav zůstane správná. Proto bude evropský zásah i nadále odsouzen k neúspěchu, je přesvědčen politik. Kromě toho se Evropa již nemůže spoléhat na Spojené státy při řešení svých bezpečnostních otázek. Předtím byla Amerika a EU spojeny společnými ideály, zájmy a institucemi. Ale současná hlava Bílého domu ničí všechno pomocí „koule na stěnu". „Je to hrobník západní politiky," konstatoval Trittin.
 
Po skončení protikladných bloků se ve světě ustanovil nikoliv unipolární, ale „multipolární nepořádek", uvedl autor. A Evropa, která má největší světový domácí trh a populaci půl miliardy, nemůže zůstat neutrální. V opačném případě se v novém bipolárním světě stane hračkouse zvedající hlavou Číny a slábnoucích Spojených států. Evropa by se měla stát jedním z pólů tohoto systému světa, nikoli pokrytecky prosazujícím liberální řád, ale prosazováním mnohostranné politiky zájmů. K tomu bude nutné vstoupit do aliance s různými partnery, zakládající tuto spolupráci na mezinárodním právu a využitím svojí ekonomické síly a měkké síly.
 
A v menší míře by tato politika měla být intervenční, radí Trittin: „Bezpečnosti Evropy především hrozí zhroucení států a války nového typu na jižních hranicích, nikoli Rusko".Proti takovým krizím nepomůžou nové zbraně, zastrašování, zvýšené vojenské výdaje. K jejich vyřešení pomůže rozvoj, investice a spoluprácet. Evropa by měla směřovat k rozumné politice vůči sousedním zemím. Ostatně křížové výpravy vždy vedly k prohře, uzavřel politik

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)