Svátek má: Monika

Zprávy

Velikost textu:

Financial Times: Brusel zakáže Evropanům dodržovat americké sankce!

Financial Times: Brusel zakáže Evropanům dodržovat americké sankce!

Evropská unie rozhodla o opatřeních proti americkým sankcím vůči Íránu, čímž se vytvoří nový potenciální konflikt ve vztazích s Washingtonem, napsaly The Financial Times.

Ilustrační foto
21. května 2018 - 11:05

Jak noviny uvedly, Evropská komise oživila „blokující statut" z 90. let, který zakazuje evropským společnostem provádět extrateritoriální sankce Spojených států a aby se nemusely obávat trestu za jejich nedodržení. Evropská unie navíc povzbudí evropské společnosti, aby při nákupu ropy posílaly platby do Íránské centrální banky bez zprostředkovatelů.
 
Takový krok EU je v rozporu s plány USA, které chtějí, aby evropské země následovaly příklad Washingtonu nově uloženými sankcemi proti Teheránu poté, co Donald Trump vystoupil z jaderné dohody s Íránem.
 
Analytici se nicméně domnívají, že efektivita reakce Bruselu bude omezená. Navíc dříve evropští představitelé, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, uvedli, že nechtějí obchodní válku s USA kvůli Íránu.
 
„Dokud Íránci splní své závazky, EU samozřejmě bude dodržovat dohodu, na jejímž vzniku se podílela," řekl prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Nicméně americké sankce budou mít určitý efekt. Je tedy naší povinností – povinností Komise a EU - udělat vše pro ochranu evropských podniků."
 
Nejdůležitější podmínkou pro zachování jaderné dohody s Íránem je záruka Teheránu, že bude nadále využívat výhody této dohody, zdůraznily noviny.
 
Podle dohody, která byla podepsána USA, EU, Francií, Německem, Velkou Británií, Čínou, Ruskem a Íránem, se Teherán zavázal zastavit vývoj jaderných aktivit výměnou za zrušení západních sankcí. Díky této dohodě Írán dokázal více než zdvojnásobit vývoz ropy, což se okamžitě pozitivně projevilo v jeho ekonomice.
 
Nicméně americký ministr zahraničí Mike Pompeo předloží diplomatický plán týkající se dalších kroků Washingtonu a Evropy vůči Íránu. Podle vysokého amerického diplomata Briana Hooka se tento plán snaží vytvořit "novou bezpečnostní architekturu" a uzavřít „lepší dohodu", která by nahradila stávající smlouvu.

 
Evropská komise uvedla, že také pomáhá členům EU „zvážit možnost jednorázových bankovních převodů do Íránské centrální banky". Teherán tak získá příjmy z vývozu ropy, i když sankce USA dokonce postihnou evropské společnosti.
 
„Blokující zákon" založený na dokumentu z roku 1996, který byl vypracován v reakci na sankce USA proti Íránu, Libyi a Kubě, zakazuje evropským společnostem provádět extrateritoriální sankce Spojených států.
 
Komise navíc přijme opatření na podporu malých a středních podniků a umožní Evropské investiční bance otevřít úvěrové linky v euru, aby se předešlo omezením při poskytování úvěrů v dolarech.
 
Evropští diplomaté si uvědomují, že jejich protiopatření mohou mít omezený dopad na činnost velkých mezinárodních společností, které budou čelit pokutám a dokonce i trestům odnětí svobody za obchody s Íránem.
 
Například francouzská ropná společnost Total, která je největším investorem v odvětví íránské ropy, uvedla, že bude nucen zastavit rozvoj plynových polí v zemi, pokud ji Washington nedá k tomu povolení určitým způsobem.

 
Podle ropných společností mohou být přímé platby vůči Íránské centrální bance užitečné pro malé evropské společnosti, které nejsou zastoupeny na mezinárodní úrovni, a proto nejsou americkými sankcemi zranitelné. Otázkou však je, zda tato opatření budou podporována velkými firmami, neboť pro ně jsou operace v USA mnohem důležitější než podnikání v Íránu.
 
Podle Jasona Hungerforda z firmy Norton Rose Fulbright se největší firmy budou řídit politikou USA navzdory všem snahám EU. „Dříve, když se velké společnosti mimo USA musely rozhodnout mezi respektováním blokovacího statutu EU a americkými sankcemi, zvolily si druhou možnost  téměř v každém případě,“ zdůraznil.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)