Svátek má: Mahulena

Zprávy

Velikost textu:

Financial Times: Trump zapálil knot časované bomby!

Financial Times: Trump zapálil knot časované bomby!

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa naplnit slib kampaně a uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma je „akt diplomatického vandalství“, uvedly Financial Times.

Jeruzalém
7. prosince 2017 - 11:04

Jak uvádí noviny, status Jeruzaléma byl vždy „časovanou bombou", a nyní americký prezident zapálil knot.

Nejzajímavější je, že pravděpodobně nikdo z toho nebude mít prospěch a nikdo na světě na tom není zaiteresován - dokonce ani sám Trump, tvrdí Financial Times.
 
Trump spojil proti sobě téměř všechny, včetně svých nejbližších spojenců, vyvolal rozhořčení muslimů, rozzuřil extremisty - nikoli poprvé – a světu vystavil Spojené státy ne zrovna v tom nejlepším světle. Také nepříliš dobře zapracoval se zájmy Izraele, i když někteří Izraelci možná nesouhlasí.


Turecko pohrozilo přerušením vztahů s Izraelem. Zástupce Palestinské samosprávy Saeb Erekat, řekl, že pokud Spojené státy budou trvat na svém rozhodnutí, odstoupí od své povinností „sehrát roli v jakékoli iniciativě k dosažení spravedlivého a trvalého míru“. Islámská skupina Hamas pohrozila zahájením nového povstání. Jordánský král Abdalláh II varoval, že uznání Jeruzaléma izraelským městem, bude hrát do rukou teroristů a umožní jim, aby „rozšířili svoji ideologii“, napsalo britské vydání.
 
Navíc, i přes všechna slova, že nezaujímá pozici na konečném statusu města, Trump, zdá se, určil vlastní plány s cílem uzavřít dohodu mezi Izraelem a Palestinci, a vyřešil jeden z nejvíce „explozivních problémů“ ve prospěch Izraele.Je s podivem, že Trump, který se pyšní tím, že je „dokonalý vyjednávač, specialista“, „odkryl karty“ před rozhovory, poznamenaly Financial Times.
 
Rozhodnutí Trumpa také „komplikuje život“ Saúdské Arábii, kterou si Trump vybral za svého partnera v regionu. Saúdská Arábie, která hraje důležitou roli v rozvoji nejmodernějších mírových plánech USA, je také kategoricky proti uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele, protože král Saúdské Arábie je samozvaný vůdce sunnitských muslimů, a mešita Al-Aksá v Jeruzalémě je považována za třetí nejposvátnější místo pro muslimy, po mešitách Mekky a Mediny.


V prvé řadě, zaujetím strany v otázce, která má klíčovou roli v izraelsko-palestinském konfliktu, Trump podkopal veškerou jistotu, že by Washington fungoval jako „čestný zprostředkovatel“. Status Jeruzaléma byla vždy „časovanou bombou“, a nyní prezident USA „zapálil knot“, konstatovaly Financial Times.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)