Svátek má: Vojtěch

Zprávy

Velikost textu:

Focus: Británie s tankem „Black Night" má odpovědět ruské „Armatě"!

Focus: Británie s tankem „Black Night" má odpovědět ruské „Armatě"!

Británie předložila odpověď ruskému tanku „Armata" prototypem nového tanku „Black Night", který byl vyvinut na základě bojového vozidla Challenger 2, uvedl německý magazín Focus.

Tank "Black Night" má být soupeřem "Armaty"
19. října 2018 - 11:05

Časopis nazval T-14 „nejmodernějším bitevním tankem na světě", a poznamenal, že západní země se kvůli jeho existenci začaly rozvíjet soupeře, který by se mu vyrovnal, a současně modernizovat svůj zastaralý zbrojní park. Takže ve Velké Británii čeká na modernizaci asi 400 tanků Challenger 2, přičemž první modely tohoto bojového vozidla opustily montážní linii již v roce 1994.

Začátkem října představil britský zbrojní koncern BAE Systems prototyp „Černé noci“, což je možná modernizovaná verze  Challenger 2, napsala publikace. Vývojáři plánují zlepšit jeho bojové vlastnosti v noci pomocí systému nočního vidění a instalovat nový obranný komplex, který rozpozná a zničí protitankové střely, které ohrožují vozidlo, uvedl časopis.


Přičemž se, podle vydání, nový kanón pro vytvářený tank dosud neplánoval, ačkoli jeho hlavní výzbroj je zastaralá a jsou pochyby o tom, že je schopen proniknout frontálním obrněním „Armaty“.

V roce 2016 na výstavě Eurosatory představil koncern Rheinmetall mnohem silnější kanón ráže 130 mm, ale existují obavy, že se dělo o délce více než šest metrů vejde do věže Challengeru 2.

V důsledku toho budou západní země stále potřebovat ještě nějaký čas na to, aby vytvořily soupeře „Armatě", uzavřel Focus.


Základní bojová tank T-14 „Armata" je dosud jediný tank třetí poválečné generace na světě. Práce na jeho vytvoření byly zahájeny v roce 2010. Tank je vybaven 125 mm hladkým kanónem 2A82 (s možností instalace 152 mm 2A83) s plně dálkovým ovládáním.

Za mohutným čelním pancírem je izolovaná pancéřová kapsle s posádkou, která umožňuje tankistům přežít i při přímé zasažení věže a vzplanutí střeliva. Tank může odolat čelnímu nárazu nejmodernějších a vyvíjených typů protitankových nábojů a raket.

(kou, prvnizpravy.cz, focus.de, foto: repro video)