Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

FP: Koronavirus by neměl být faktorem pro rozpoutání války!

FP: Koronavirus by neměl být faktorem pro rozpoutání války!

V historii se více než jednou stalo, že těžká hospodářská krize vedla k válce mezi státy.

Ilustrační foto
20. května 2020 - 11:04

A nyní pandemie koronavirů vážně ovlivňuje ekonomiky mnoha zemí. Americký univerzitní profesor se proto na stránkách Foreign Policy rozhodl analyzovat, zda by se současná epidemie mohla stát příčinou války.

Rok 2020 bude v posledních desetiletích v mnoha ohledech nejhorším rokem, píše Harvardský profesor Stephen Walt v článku pro Foreign Policy. Uvádí důvody: pandemie, hospodářská krize, invaze do kobylek v Africe, nerozumný prezident ve Spojených státech. A jen válka to může udělat ještě horší. Autor článku se proto zamýšlel nad tím, jak více či méně pravděpodobnou ji činí současné podmínky.

Nejprve poznamenává, že ani epidemie, ani deprese nemohou zabránit válce. Chřipka z roku 1918 nezbránila občanské válce v Rusku a Velká deprese přispěla k vzestupu fašismu.

Vědec však vypočítal pravděpodobný dopad epidemie koronaviru a dospěl k závěru, že se válka naopak z toho důvodu stává méně pravděpodobnou. Podle jeho názoru současná pandemie postihuje všechny hlavní země a nikomu se neotevřelo okno možností na pozadí zranitelnosti ostatních. Státy obvykle vstupují do války na pozadí nadměrné sebevědomí a nyní jsou země naopak pesimistické ohledně svých blízkých a střednědobých perspektiv.

Kromě toho válka vyžaduje shromáždění mnoha lidí na jednom místě a uprostřed epidemie je to sotva možné. Takže i ti nejbojovnější vůdci, jako je král Saúdské Arábie, raději omezují vojenské aktivity.

Koronavirus také pravděpodobně v blízké budoucnosti sníží mezinárodní obchod. Na jedné straně se někteří domnívají, že právě mezinárodní obchod brání válce. Na druhé straně bylo v poslední době mnoho konfliktů ve světě způsobeno pouze obchodními neshodami, například mezi USA a Čínou.


Existuje teorie, že vůdci, kteří ztratí popularitu v zemi, se mohou pokusit odvrátit pozornost lidí od svých chyb prostřednictvím války. Někteří Američané se proto obávají, že by se Trump mohl pokusit zaútočit na zemi, jako je Írán nebo Venezuela, zejména pokud si myslí, že by mohl prohrát volby. Autor článku nesouhlasí s touto teorií a poznamenává, že válka je vždy hazard, a pokud se něco pokazí, zatluče poslední hřebík do víka rakve Trumpových aktiv. Kromě toho žádná ze zemí nepředstavuje bezprostřední hrozbu pro bezpečnost USA, takže i Trumpovi blízcí příznivci se začnou ptát, proč zaútočil na Írán nebo Venezuelu, když na chorobu umírá tolik Američanů. Zhruba stejnou logiku budou pravděpodobně následovat i další vůdci.

Podle jiné teorie vede válka k poptávce, a proto může vést ekonomiku z krize a nezaměstnanosti. Zastánci této teorie často uvádějí jako příklad Spojené státy a druhou světovou válku. Autor článku však pochybuje o takovém vývoji událostí. K posílení ekonomiky je nutná velmi velká válka, a nyní, když zadlužení roste, je nepravděpodobné, že by ji kdokoli rozpoutal. Navíc existuje mnoho jednodušších a rychlejších způsobů, jak podpořit ekonomiku: od zlepšení infrastruktury po dávky v nezaměstnanosti. A hrozba války děsí investory, o které se zajímají o jakýkoliv politik.

Válku v takové situaci lze vyvolat, pokud země uvidí příležitost okamžitě získat nějaký významný zisk. Tak tomu bylo například v roce 1990, kdy se Saddám Husajn rozhodl zaútočit na Kuvajt: irácká ekonomika byla po válce s Íránem v hrozném stavu a kuvajtské ropné bohatství by bylo velkou cenou. Kromě toho byl Kuvajt slabě vyzbrojený a Irák mu dlužil spoustu peněz. Ale dnes neexistují země v podobných podmínkách, upozorňuje autor článku. I okupace ropných zemí je nyní vzhledem k situaci na trzích nerentabilní. Profesor připouští takový scénář pouze v případě, že by u slabá země byly všechny zásoby vakcíny proti koronaviru, ale to je velmi nepravděpodobné.

Pokud vezmeme v úvahu vzdálenou budoucnost, pak může hospodářská krize posílit fašistické a xenofobní pocity a vlít benzin do ohně protekcionismu a přílišného nacionalismu, jako tomu bylo ve 30. letech. Dnes, ještě před vypuknutím epidemie, se objevily známky takových nálad a s ekonomickými problémy se mohou projevovat ve všech koutech světa.

Autor článku nicméně pochybuje, že je válka možná. Aby hospodářská krize vedla k vojenské akci, musí být mnohem silnější. Od svého založení zažily Spojené státy více než 40 recesí, ale zúčastnily se dvou desítek válek a v podstatě nebyly spojeny s ekonomikou.

Kromě toho války začínají pouze tehdy, když státy věří v rychlé a relativně levné vítězství. Tak tomu bylo v roce 1914, v případě „blitzkriegu“ Německa a v americké mise proti Iráku v roce 2003. Tito vůdci se však přepočítali.

Konečně hlavním důvodem pro vstup do války není ekonomický zisk, ale snaha o bezpečnost. Hrozba války tak roste, když se státy domnívají, že se proti nim začíná přesouvat rovnováha moci. Historici například věří, že všechny války mezi velmocemi od roku 1848 do roku 1918 začaly jako preventivní, nikoli agresivní.

Hospodářství tak může ovlivnit širší politickou situaci, ve které se rozhoduje o válce, ale to je pouze jeden z faktorů. Pandemie koronaviru, i když má značný vliv na svět, pravděpodobně nepovede k válce, uzavírá autor článek ve Foreign Policy. Zároveň ale s výhradou: člověk nemůže nikdy vyloučit důležitý válečný faktor - lidskou hloupost.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)