Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Japonsko cynicky postavilo zájem o Kurily nad záchranu svých lidí

Japonsko cynicky postavilo zájem o Kurily nad záchranu svých lidí

Oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova vytkla japonským úřadům, že v době, kdy ztroskotala japonská loď „Kazu-1“, nastolily otázku vlastnictví Kuril. Obvinila Tokio z nelidskosti.

Maria Zacharová, tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí
14. května 2022 - 06:20

Zacharovová připomněla vrak japonské lodi z 23. dubna u pobřeží Hokkaida. Ruští pohraničníci asistovali při pátrací a záchranné operaci na jihu Kuril. Japonské ministerstvo zahraničí zároveň vyhlásilo „protest“ ruské ambasádě v Tokiu kvůli prohlášení ruského ministerstva zahraničí, které je údajně „v rozporu“ s postojem Japonska ohledně vlastnictví Kurilských ostrovů.

„Demarši naši diplomaté rozhodně odmítli jako nevhodnou, nesmyslnou a zcela neudržitelnou – ruská suverenita nad jižními Kurily je nepochybná. Je zarážející, že japonská strana cynicky stavěla své vlastní nezákonné nároky [na Kurilské ostrovy] nad úkol najít ostatky vlastních spoluobčanů,“ citovala Zacharova web ruského ministerstva zahraničí. Obvinila japonské úřady z nelidskosti a poznamenala, že Rusko bude i přes takový postoj nadále poskytovat pomoc při pátrací operaci.Kurilské ostrovy jsou od druhé světové války předmětem územního sporu mezi zeměmi. Poté Kurily přešly do SSSR, ostrovy Kunašir, Šikotan, Iturup a Habomai zůstaly kontroverzní, Japonsko nezvažovalo, že by byly součástí souostroví. K uzavření mírové smlouvy s Ruskem , která nebyla nikdy podepsána, požaduje Tokio navrácení ostrovů.

(rp,prvnizpravy.cz,ura.news,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%