Svátek má: Mahulena

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Pokus zatknout Saakašviliho je pro Kyjev strašným ponížením!

Le Monde: Pokus zatknout Saakašviliho je pro Kyjev strašným ponížením!

Ukrajinská vláda zažila „strašlivé ponížení“, když se v úterý snažíla zatknout bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho, napsal Le Monde.

Donedávna přátelé
7. prosince 2017 - 10:10

Jak noviny poznamenaly, tento „ubohý pokus" o zatčení nejen způsobil nenapravitelné škody na image ukrajinských orgánů, ale také ukazuje jejich „bezmocné postavení“.

„Strašné ponížení" zažila ukrajinská vláda. Její pokus zatknout jednoho z „nejodvážnějších opozičníků“, bývalého prezidenta Gruzie Michaila Saakašviliho, „neuspěl“ a opět ukázal „slabost a bezradnost“ státu, který byl poražen v umírněným opozičníkem a několika stovkami jeho podporovatelů, uvedl Le Monde.


První chyba ukrajinských orgánů spočívala v tom, že příslušníci SBU rozhodli zadržet Saakašviliho v jeho kyjevském bytě „za bílého dne“, což umožnilo desítkám lidí přijet na místo a vše zaznamenat na kamery. Stoupenci opozičního vůdce Saakašviliho mu mohli poskytnout únik přes střechu, ale policie ho nakonec zatkla a vsadila do antonu. Druhou chybou bylo, že policie umožnila přívržencům Saakašviliho, aby ji obklíčili. Antonu se podařilo ujet jen několik metrů, po čemž ho zablokoval velký zástup.
 
Podle francouzského vydání, v důsledku „surrealistické kolize“, která trvala více než dvě hodiny, se příznivcům podařilo bývalého prezidenta Gruzie vytáhnout ven z auta. Saakašvili poté uchopil megafon a řekl, že je připraven „dát svůj život pro Ukrajinu“, připojil se k davu směrem k parlamentu.
 
Tento „patetický pokus" o zatčení nejen způsobil nenapravitelné škody obrazu ukrajinských úřadů, ale také dokazuje svůj „febrilní stav". To také vyvolává otázku závazku orgánů k právnímu státu a k použití mocenských struktur k politickým účelům, poznamenal Le Monde.
 
Od svého příjezdu do Oděsy se bývalý prezident Gruzie stal „nemilosrdnými kritikem“ prezidenta Porošenka, stejně jako jeden z jeho nejvážnějších soupeřů v prezidentských volbách v roce 2019. „Je to jediná opozice, která může sjednotit radikály, opoziční skupiny i liberály," řekl politický analytik Michail Minakov. „Úspěch jeho nedávných demonstrací z něj činí ještě nebezpečnějšího."

 
Podle politologa bude Porošenko „dělat vše", aby vyhrál volby v roce 2019. Může zvýšit tlak na své oponenty, zvýšit kontrolu nad gubernátory a bezpečnostními silami, a začít podporovat „nacionalistický a populistický program“, uvedl Le Monde.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)