Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Maďarsko Západu: Nic jiného neděláte, než že státy V4 stále kritizujete!

Maďarsko Západu: Nic jiného neděláte, než že státy V4 stále kritizujete!

Na rozdíl od západní Evropy, u Maďarska není důležité vyvyšování jednotlivce, ale soudržnost společnosti, historické kořeny, kultura a národní identita, řekl ministr spravedlnosti László Trócsányi německému deníku Die Welt.

László Trócsányi, maďarský ministr spravedlnosti
12. října 2018 - 07:20

Podle politika jsou rozdíly v hodnotách extrémně velké a Maďarsko se v tom nechce podobat Západní Evropě.

Pokusy Evropské unie podle článku 7 Smlouvy o EU o „odsouzení“__nbsp__ Polska a Maďarska nepovedou k úspěchu, ale přispívají k rozdělení a oslabení Evropy, uvedl maďarský ministr spravedlnosti László Trócsányi.

V rozhovoru s německými novinami Die Welt poznamenal, že EU tak vytváří nebezpečí pro sebe. Politik popírá,__nbsp__ že to bylo Maďarsko, které oslabilo evropské hodnoty, naopak jeho země se drží__nbsp__ jiné perspektivy.

„Zaměřujeme se na soudržnost společnosti, naše historické kořeny, naši kulturu a národní identitu. Maďarsko tedy představuje hodnoty, které jsou důležité ve střední a východní Evropě, ale na Západě ztratily svou důležitost, "uvádí Trócsányi. V důsledku revoluce začali hodnotově oslavovat jedince. Maďarsko naopak spoléhá na novou ústavu z roku 2011 a na prvním místě je zde naopak komunita a kolektivní identita. Mluvíme o duchovním základu národa, řekl maďarský ministr.

Upozornil také na skutečnost, že v Maďarsku pracují se stejnými pojmy, ale dávají do nich jiný význam. Například "rovnost" na Západě znamená právo na vstup do manželství, zatímco v Maďarsku existuje manželství pouze pro muže a ženu. Současně v zemi je možné oficiální uzavření partnerství pro páry stejného pohlaví.

"Svoboda" na Západě znamená neomezenou svobodu jednotlivce, ale v Maďarsku svoboda musí být doprovázena odpovědností.

„Rozdíly v interpretaci některých pojmů jsou tak velké, že někdy musíme připustit, že zde nikdy nedosáhneme jednoty," řekl Trócsányi v rozhovoru, "ale neměli bychom souhlasit, měli bychom se naučit respektovat názory ostatních. Pokud ideologie svou vlastní vizi vnucuje druhým, tak je to morální totalita. "

Pokud jde o neshody v pohledu na migraci, tak maďarský ministr zdůraznil, že Maďarsko nikdy nebylo koloniální mocí a nepokoušelo se prosadit demokracii__nbsp__ nebo „hýbat“ jinými zeměmi. Nyní se lidé z afrického regionu snaží dostat do západní Evropy, která se je snaží vnutit Maďarsku. Z pohledu maďarského vedení se v tomto smyslu pokouší západní Evropa__nbsp__ zapojit Maďarsko do řešení__nbsp__ problému, s nímž nemá nic společného.


Jak vysvětluje ministr spravedlnosti Maďarska, existují různé projevy solidarity. V Maďarsku se na účet státu učí asi 6 tisíc studentů z Afriky, ze Středního východu a z jiných vzdálených oblastí. Maďarsko poskytuje místní pomoc a aktivně se podílí na pomoci Libanonu a Iráku. Budapešť__nbsp__ také chrání svou vlastní část vnější hranice schengenského prostoru vlastními prostředky a tím ochraňuje celou Evropu. Podle politiků je to všechno projev solidarity.

„Ale nechceme být nuceni k tomu, abychom byli__nbsp__ jako země západní Evropy," zdůrazňuje Trócsány, „vidíme tam problémy s integrací a my si myslíme: máme homogennější společnost a chceme ji chránit."

Myšlenka otevřené společnosti ztělesňuje absolutní vzestup jednotlivce, multikulturalismus a existenci občanů světa. "Kdo to chce, měl by to následovat - ale ne požadovat, abychom se stali stejnými," pokračuje maďarský ministr.

Podle Trócsányho chtějí mnozí nové centrum v čele s Macronem a Merkelovou. O to půjde v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.

„Jakou Evropu chceme mít? V centrální Evropě, připomínající franský stát pod Charlemagne (Karlem Velikým)? Jak by měla být střední Evropa obsazena? Chcete mlčet a souhlasit s tím, o čem se v centru rozhoduje? " říká maďarský ministr, „když jsme vstoupili do EU, myšlenka rovnosti mezi členskými státy měla větší váhu," připomíná Trócsány v rozhovoru.

Podle názoru maďarského politika se nyní v záporném kontextu neustále hovoří o zemích střední a východní Evropy nebo o zemích Visegrádu.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)