Svátek má: Jiří

Zprávy

Velikost textu:

Media vzala vážně vtip kongresmana, že Putin platí Trumpa!

Media vzala vážně vtip kongresmana, že Putin platí Trumpa!

Republikánský vůdce v sněmovny Kevin MaCarthy uvedl na pravou míru svá slova, že o práci Donalda Trumpa pro Rusko byl jen žert, uvedly New York Times. Ale žert už začal žít vlastním životem.

Donald Trump, prezident USA
19.květen 2017 - 10:15

„Jednalo se o neúspěšný pokus udělat vtip, to je vše, nikdo nevěřil, že je to pravda,“ prohlásil poněkud zoufale kongresman.

Nicméně se nám před očima zhmotnila jakási americká varianta Kunderova Žertu.

Předtím noviny The Washington Post noviny zveřejnily přepis rozhovoru, který se konal v roce 2016 na zasedání vedení Republikánské strany. McCarthy na měl řekl, že Donald Trump, v té době ještě prezidentský kandidát, mohl přijímat peníze z Moskvy.

Podle výkladu se tato poznámka setkala s smíchem, a McCarthy dodal: „Přísahám Bohu.“ Poté předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan vyzval partnery tuto  konverzace nezveřejňovat. „Žádné úniky, jo?“ řekl a opět vyzval smích z publika.

Naštvaný Trump: Zprávy o vztazích s Ruskem jsou „absolutní lží“!

Zvukový záznam rozhovoru Washington Post neuvolníl. Noviny popsaly řeč McCarthyho jako „politicky výbušné tvrzení, uvedené v soukromém rozhovoru na Capitol Hill“.

Navzdory popření kongresmana, zpráva měla čas obletět světová média jako další důkaz o „spojení“ Donalda Trumpa s Ruskem.

„Je potvrzeno, že jeden z republikánských vůdců naznačil, že Putin platil Trumpa,“ napsal The Guardian. „Zápis z roku 2016 ukazuje, že republikánský vůdce ve sněmovny Kevin McCarthy  řekl: „Myslím, že Putin platí Trumpa,“ hlásil The Independent.

„Washington Post zveřejnil tajnou konverzaci v průběhu volební kampaně. Vedoucí republikán: „Myslím, že Putin platí Trumpa,“ si mohli přečíst titulek německého bulvárního Bild. „Pokud ano, tak celé vedení republikánů vědělo o spojení Trumpa s Ruskem už během volební kampaně," píše se v textu.

Ve Spojených státech pravidelně slyšet tvrzení o nějakém „spojení“ mezi Moskvou a Donaldem Trumpem a o ruských pokusech ovlivnit volby ve Spojených státech v roce 2016. Rusko to kategoricky popřelo a Moskva označila celou kampaň za „politickou schizofrenii“.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)