Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

Městské domy jako koronavirová past?

Městské domy jako koronavirová past?

Analýza profesora Yuena Kwok-yunga, odborníka z Hongkongské univerzity, který radí vládě Hongkongu v době pandemie, by mohla vrhnout nové světlo na šíření koronaviru v činžácích alias panelácích.

Inkriminovaný dům
6. června 2020 - 09:01

Profesor straší, že za čerstvým rozšířením korona-hnusu mezi několika obyvateli mohou systémy kuchyňského odsávání v hongkongském bytovém domě.

V rámci koronavirové prevence opustilo své domovy 75 obyvatel v domovním komplexu v místě Luk Chuen House. Pět obyvatel ze tří bytů má koronavirus. Pro občany Hongkongu to je nepříjemné varování, upozorňuje publicista František Roček.

Prvotní inspekce počátkem tohoto týdne nezjistila v domě žádné zjevné vady v kanalizačních a ventilačních systémech. Naštěstí 1 352 vzorků slin od obyvatel bloku bylo testováno na Covid-19 s negativnín výsledkem. Proč tedy dostalo koronavirus náhle jenom několik osob?

„Pacient, který má vysokou virovou zátěž, by při vaření mohl rozproudit vzduch [s koronavirem]," řekl profesor Yuen a dodal: „Jelikož je teplota v kuchyni během vaření obvykle vyšší, vzduch [odsávaný ventilátorem] stoupá výš … a pokud by ventilátor způsobil proudění a to se dostalo do postižených bytů, mohli by se tam lidé nakazit." 

Profesor Yuen uvedl, že on a další odborníci jsou otevřeni všem možnostem přenosu, ale nejpravděpodobnějším vysvětlením byl pro ně kuchyňská odsávací ventilace.

V případě dalších dvou domů, kde se také vyskytl koronavirus, lidé se mohli nakazit prostřednictvím běžného dotyku věcí, jako jsou poštovní schránky, hlavní vstupní dveře a tlačítka výtahu.

Mezitím lidstvo postrašil Dr. Ho Pak-leung, také z hongkongské univerzity. Upozornil, že na základě zkušeností z těžké epidemie akutního respiračního syndromu (SARS) v roce 2003 pacient by mohl šířit kapičky s viry do chodby budovy nebo sousedních bytů proudem vzduchu.

Aby hlavolam byl ještě zajímavější: Podle architektonického výkresu budovy sdílí bytové jednotky č. 10 a č. 12 s infikovanými lidmi stejnou kanalizaci.


Tento případ představuje především varování: Ještě nevíme, jakými všemi způsoby nás mohou koronavirové breberky ohrozit. Proudění vzduchu ve stavbách může představovat skryté dálnice, po kterých proudí viry a bakterie. A součástí této džungle může být skrze nakaženého člověka i covid-19.

Vítejte v neviditelné džungli.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)