Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Mezi vojáky USA a Ruska v Sýrii dochází k šarvátkám

Mezi vojáky USA a Ruska v Sýrii dochází k šarvátkám

Zvláštní zástupce USA pro Sýrii James Jeffrey uvedl, že sice „mezi ruskou a americkou armádou v Sýrii došlo k nevýznamným střetům“, ale „nic vážného nebo hrozícího to nebylo“

James Jeffrey, zvláštní zástupce USA pro Sýrii
24. ledna 2020 - 06:20

Jeffrey tak komentoval zprávy tureckých a amerických médií o situaci na ropných polích. Podle zpráv americká armáda zablokovala ruský konvoj poblíž města Rmelan.

Diplomat poznamenal, že síly Ruska a Spojených států nejsou daleko od sebe na severovýchodě Sýrie v důsledku dříve dosažených dohod mezi Moskvou a Ankarou.


Podle Jeffreye v této oblasti neexistují „podrobná pravidla pro předcházení konfliktům a nejsou zde přesně určeny hranice, které by lidé neměli překračovat bez povolení.

„Je zde hodně hlídek, ale pouze mezi malým množství těchto hlídek došlo k drobným potyčkám. Nic vážného, nic neohrožujícího. Všechno bylo rozhodnuto vojenskými kanály, “ vysvětlil diplomat.

Řekl také, že před více než rokem došlo k incidentu se „zadržením“ ruského generálmajora v Sýrii.

„V určitém okamžiku jsme zadrželi ruského generála, který jel směrem k městu Manbidž.  Propuštění bylo také dohodnuto vojenskými kanály, “ dodal James Jeffrey. Neposkytl však žádné další podrobnosti.

Na konci prosince 2019 ruská vojenská policie obsadila silnou pozici poblíž syrského města Rakka, kterou americká armáda opustila, ve vesnici Tell Samin.

(rp,prvnizpravy.cz,ria,foto:arch.)